Na Slavíne si pripomenuli výročie oslobodenia a vyzvali na trvalé zachovanie mieru

Včera sa na vojenskom memoriálovom komplexe Slavín v Bratislave konala spomienková akcia pri príležitosti 73. výročia oslobodenia hlavného mesta, na ktorej sa zúčastnili predstavitelia Slovenska a Ruska a zahraničných diplomatických misií.

Vence a kvety k monumentu vojaka Červenej armády položili a s prejavmi vystúpili viacerí známi činitelia: predseda vlády Slovenskej republiky Peter Pellegrini, predseda Národnej rady SR Andrej Danko, zástupca predsedu výboru Rady federácie Ruska pre hospodársku politiku Vjačeslav Timčenko, veľvyslanec Ruskej federácie v Slovenskej republike Alexej Fedotov, ako aj takmer všetci pracovníci ruskej ambasády, zahraniční diplomati, poslanci NR SR, delegácia Ruského zväzu veteránov, zástupcovia ministerstiev, spoločenských a veteránskych organizácií a obyvatelia viacerých slovenských miest.

Premiér Peter Pellegrini podčiarkol, že na Slavíne si pripomenuli tisícky obetí ľudí, ktorí bojovali za oslobodenie Bratislavy „Aj napriek tomu, že európske spoločenstvo vytvorilo základ, aby tu vládla demokracia, ctili sa základné ľudské práva jednotlivca, sme svedkami akoby tichej renesancie zvrátených ideológií, ktoré sa nám naspäť vracajú do politického života,“ prízvukoval premiér narážajúc na súčasnú komplikovanú situáciu na svete.

Poukázal na to, že nebezpečenstvo číha vo viacerých krajinách. Položil takmer rétorickú otázku: kde sa stala chyba, ak časť mladej generácie inklinuje k ideológiám, ktoré nemajú miesto v modernej dobe. „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme nielen na Slovensku, ale aj v ďalších demokratických krajinách, ponúkli iné riešenie, ako sú riešenia a prejavy nenávisti, ktorými sme dnes svedkami. Verím, že ak sa spoločnosť vráti k hodnotám, na ktorých je založená celá Európska únia, a bude si pripomínať, čo sa dialo počas druhej svetovej vojny, negatívny trend sa zvráti. A všetky generácie budú odmietať fašizmus a podobné ideológie, ktoré dnes máme nielen v slovenskom, ale aj v Európskom parlamente,“ zdôraznil Pellegrini.

Predseda NR SR Andrej Danko podčiarkol, že na minulosť nemôžeme zabúdať a že je našou povinnosťou si ju pripomínať: „Za to, že môžeme slobodne dýchať, vďačíme aj ľuďom, ktorí spia svoj večný spánok na Slavíne. Pre slovenský národ ostanú vždy ľuďmi, ktorí obetovali to najcennejšie pre našu slobodu, a pre ukončenie fašistickej tyranie. Oni sú dôvodom našej úprimnej pokory a veľkej úcty, ktorú im týmto chceme prejaviť,“ zdôraznil Andrej Danko.

Dvihol varovný prsť, keď poukázal na to, že ani dnes mnohí nevedia, alebo aj nechcú poučiť sa z tragédií, ktoré ozbrojené konflikty so sebou vždy prinášajú. „Slováci žijú radi v mieri, a verím, že aj dostatočne poznajú jeho hodnotu. Preto sa ako národ prirodzene staviame na odpor voči všetkým pokusom ohroziť krehkú rovnováhu medzi dobrom a zlom kdekoľvek na zemi. Náš národ okúsil hrôzy dvoch svetových konfliktov. Už nikdy nechceme byť účastníkmi ani svedkami ďalšieho ničivého stretu národov,“ vyhlásil predseda NR SR.

Zdôraznil, že Slovensko je suverénny, moderný a demokratický štát a medzi jeho najvyššie priority v oblasti vnútornej aj zahraničnej politiky patrí zachovanie mieru. „Cieľom našej politiky je ľudí a národy spájať, nie ich rozdeľovať. Na to, aby sme boli prirodzeným mostom medzi Východom a Západom nás predurčuje naša poloha aj historická skúsenosť nášho národného bytia,“ podotkol Andrej Danko.

Ruský veľvyslanec na Slovensku Alexej Fedotov sa poďakoval slovenskému vedeniu a všetkým Slovákom za dôstojné uchovávanie v pamäti spomienky na padlých vojakov Červenej armády, ktorí obetovali svoje životy v boji za oslobodenie Slovenska a celej Európy, a o príkladnú starostlivosť o ich vojenské hroby na Slavíne a na iných miestach Slovenska. Podotkol, že iba v prípade, ak si nezabudneme na boje a bojovníkov za slobodu, môže celá spoločnosť mať záruku, že sa nacistické zločiny minulosti viac nezopakujú.

Počas spomienkového podujatia vystúpili viacerí predstavitelia veteránskych a občianskych  organizácií. Priebeh tejto akcie si môžete pozrieť tu: https://sk-sk.facebook.com/ambasadarus/

(pal)

Foto: (pal)