Na Slovensku je vedených približne 3,7 milióna exekúcií

Na Slovensku je vedených približne 3,7 milióna exekúcií

Občania podali Slovenskej komore exekútorov za minulý rok 702 sťažností, z nich len jednu vyhodnotila komora ako opodstatnenú a skončila sa návrhom na disciplinárne konanie dotyčného exekútora.

Ďalších jedenásť sťažností bolo čiastočne opodstatnených a komora ich riešila formou upozornenia. V porovnaní s rokom 2016 bolo podnetov od občanov o 84 menej, vtedy ich zaznamenali 786. občania sa najčastejšie sťažujú na nezákonný postup exekútora. Často im prekáža, ak sa vykonáva exekúcia naraz viacerými spôsobmi, napríklad zrážkami zo mzdy aj predajom hnuteľných vecí.

Ľudia sa sťažujú aj na blokovanie účtov ešte pred doručením oznámenia o začatí exekúcie. Podľa hovorkyne komory Stanislavy Kolesárovej je to zaisťovací úkon v prospech veriteľa a v prípade uhradenia dlhu bude účet odblokovaný.

Najlepší možno spôsob, ako sa z exekúcie dostať, je komunikácia s exekútorom a včasná úhrada dlžnej sumy. Štvrtina prípadov exekúcií je starších ako päť či desať rokov, reálne sa v týchto konaniach nič nevymáha. Ministerstvo spravodlivosti pripravuje zmeny na odbremenenie exekučnej agendy.

(iri)

Foto zdroj: http://www.gazetadopovo.com.br/haus/decoracao/leilao-vende-moveis-e-eletros-com-lances-a-partir-de-r-20/