Na Slovensku vlani 5 miliónov turistov

Na Slovensku vlani 5 miliónov turistov

Vlaňajší rok bol pre cestovný ruch na Slovensku výnimočný. Prvýkrát v histórii našej krajiny bola prekonaná hranica päť miliónov návštevníkov. Na Slovensko zavítalo celkom 5 023 629 hostí. V porovnaní s rokom 2015 ide o 16 – percentný nárast.

„Teší nás, že predpoklady sa potvrdili a vlaňajšia sezóna bola z pohľadu cestovného ruchu na Slovensku veľmi úspešná. Našou úlohou však zostáva, aby sme si tento trend udržali, pokračovali v efektívnej propagácii našej krajiny a neustále zlepšovali úroveň poskytovaných služieb. Každý spokojný návštevník sa potom na Slovensko bude chcieť vrátiť aj v budúcnosti,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek k zverejneným výsledkom návštevnosti SR. K rekordnej návštevnosti Slovenska v roku 2016 prispeli rovnako dovolenkujúci Slováci ako aj hostia zo zahraničia.

Slovákom patrí 60-percentný podiel zo všetkých návštevníkov, keď takmer tri milióny si za cieľ svojho oddychu vybrali práve domácu krajinu. V porovnaní s rokom 2015 je to nárast o takmer 15 percent. Ich pobyt trval v priemere štyri dni. Domáci hostia najviac navštevovali Žilinský kraj (21,8 %), najväčší počet prenocovaní realizovali v Prešovskom kraji (1,9 milióna) a najdlhšie sa zdržiavali v Trenčianskom kraji (4,2 nocí).

Nezaostávali ani zahraniční hostia, ktorým patrí 40-percentný podiel. Objem návštevnosti zo zahraničia bol vlani prvýkrát v histórii vyšší ako dva milióny ubytovaných hostí, pričom ide o takmer 18-percentný nárast oproti roku 2015. Najviac navštevovali Bratislavský kraj s dominantným podielom až 44 percent (892 771), pričom tu realizovali aj najviac prenocovaní (vyše 1,63 milióna). V priemere najdlhšie sa zdržali zahraniční návštevníci v Trnavskom kraji (4,3 nocí). Najviac návštevníkov prišlo z Českej republiky (30,7 %), Poľska (9,3 %), Nemecka (8,8 %), Maďarska (4,5%), Rakúska (4,3%), Spojeného kráľovstva (3,8 %) a Talianska (3,2). Celkovo návštevníci na Slovensku strávili aj rekordný počet prenocovaní, keď ubytovacie zariadenia zaznamenali viac ako 14 miliónov nocí.

Foto zdroj: i.ytimg.com/vi/ie8vpz8bL-I/maxresdefault.jpg

(bre)