Na výmenu pneumatík za zimné netreba čakať do mrazov

Používanie zimných pneumatík je dôležité nielen kvôli našej bezpečnosti, ale aj preto, že nám to prikazuje zákon. Spomenúť si na povinné prezutie letných pneumatík za zimné až pri prvom snehu je neskoro.

Na Slovensku nám zákon ukladá povinnosť používať zimné pneumatiky v období od 15. novembra do 31. marca, a to vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Vtedy môžu motoristi jazdiť len ak majú na všetkých nápravách zimné pneumatiky, inak hrozí mastná pokuta. Okrem toho by v prípade nehody poisťovňa mohla krátiť poistné plnenie a škoda by vyšla oveľa drahšie ako kúpa nových zimných pneumatík.

Hoci zákon stanovuje presné obdobie i podmienky, spoliehať by sme sa mali predovšetkým na svoj zdravý rozum. Treba sledovať počasie a predvídať. Veď pneumatiky neprezúvame len kvôli zákonu, ale najmä pre bezpečnosť nás, našich blízkych ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky. Zo skúseností mnohých motoristov možno povedať, že ideálny čas na prezutie vozidla do zimných pneumatík je v období, keď teplota začne klesať pod 7 stupňov Celzia.

Najdôležitejším rozdielom zimných pneumatík v porovnaní s letnými je, že „nezamŕzajú“. Pri nízkych teplotách majú oproti letným lepšiu priľnavosť na snehu, ľade, ako aj na suchej ceste. Okrem toho poskytujú väčšiu stabilitu pri prejazde zákrutami či pri náhlej zmene smeru jazdy a majú podstatne kratšiu brzdnú dráhu.

Do úvahy musíme brať aj to, v ktorej oblasti Slovenska žijeme, alebo kam mienime autom ísť. Je rozdiel medzi príchodom zimy v Tatrách či v okolí hlavného mesta, rovnako ako aj v jej priebehu. Vodiči, ktorí podcenia včasnosť prezutia a sneh či ľad ich „prichytí“ nepripravených, sú hrozbou pre svojich blízkych i tých, ktorí mysleli na zimu včas. Dopravné nehody z dôvodu nerešpektovania zákona a počasia sa opakujú každý rok…

Foto zdroj: http://www.podlahanews.sk/l/zimne-pneumatiky/

(iri)