Nad kryptomenami sa globálne zmráka

Nad kryptomenami sa globálne zmráka

Pred hrozbou zo strany digitálnych mien varovali najnovšie ministri financií Nemecka a Francúzska. Pripojila sa k nim aj šéfka Medzinárodného menového fondu (MMF), podľa ktorej je potrebná regulácia zo strany vlád.

Francúzsky minister financií Bruno le Maire a jeho nemecký náprotivok Peter Altmaier v liste ministrom financií skupiny G20 uviedli, že kryptomeny majú v súčasnosti “obmedzené” dôsledky na globálnu finančnú stabilitu. V tejto súvislosti poukázali na rýchly nárast ich kapitálovej hodnoty a vyjadrili potrebu vzniku nových finančných nástrojov na ich reguláciu.

Uviedli tiež, že kryptomeny sa veľmi často považujú za regulárne meny, čo je podľa nich zavádzajúce. Pri tejto príležitosti vyzvali k väčšej ochrane investorov, ktorí sa pohrávajú s myšlienkou obchodovať s týmito virtuálnymi menami a nie sú oboznámení s rizikami, ktoré na nich číhajú.

Riaditeľ Banky pre medzinárodné zúčtovanie (BIS) so sídlom v švajčiarskom Bazileji vyhlásil, že krymptomeny sú bublina, ktorá je založená na tzv. Ponziho schéme. Na krátke vysvetlenie Ponziho schéma je druh podvodnej investorskej operácie, ktorá sľubuje investorom veľmi vysoké výnosy za extrémne krátky čas.

Riaditeľka Medzinárodného menového fondu Christine Lagardeová vyjadrila najnovšie potrebu regulácie a štátneho dohľadu nad týmito virtuálnymi menami. Poukázala tiež na množstvo nekalých aktivít v súvislosti s obchodovaním s kryptomenami.

Ruský prezident Vladimír Putin sa minulý rok vyjadril, že digitálne meny sú často vydávané anonymnými zdrojmi a mohli by byť použité na pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu.

Národné Noviny sa domnievajú, že kryptomeny sú sofistikovaným prostriedkom finančnej oligarchie na uplatnenie sféry svojho vplyvu nad alternatívnou možnosťou platenia. Navyše nie sú kryté zlatom, čo je predpokladom správneho fungovania systému, v ktorom sa s peniazmi obchoduje.

Foto zdroj: https://www.rt.com/business/418523-cryptocurrency-regulation-inevitable-imf/

(tom)