Nahradia raz Slováci zahraničných „legionárov“ v tunajších automobilkách?

Nahradia raz Slováci zahraničných „legionárov“ v tunajších automobilkách?

Aktuálny stav: na Slovensko za prácou, hlavne do automobiliek, masovo prichádzajú cudzinci. Žeby sme nemali dostatok vlastných nezamestnaných? Lenže súčasné platy v automobilkách našincom nestačia. „Legionárom“ bohato postačia. Pre koho teda staviame tie automobilky? 

Paradox: máme „dostatok“ nezamestnaných a popritom nedostatok zamestnancov. Istá časť nezamestnaných nie je schopná alebo nechce robiť a zamestnávatelia potrebujú kvalifikovaných robotníkov. Nič to! Pod Tatrami zmenili legislatívu a otvorili dokorán dvere pre cudzincov, ktorí vykonávajú sezónne povolania na území Európskej únie.

Ďalší paradox: v „hladových dolinách“ sa to príliš nemení a v bohatších regiónoch pribúdajú fabriky, v ktorých však nemá kto pracovať. Personálne agentúry zažívajú boom, „legionári“ zo Srbska, Rumunska, Bulharska, Albánska a iných krajín veselo sa hrnú na Slovensko. Najjagavejším príkladom je výstavba indickej automobilky Land Rover pri Nitre. Cudzinci  vyhovujú: sú spoľahliví, makajú a nehundrú, nedokážu sa sťažovať alebo štrajkovať – veď po slovensky vedia sotva zopár slov. A aj platy im vyhovujú: doma zarobia dva – trikrát menej.

V Nitre a na okolí vznikajú ubytovne, domáci sa obávajú, že onedlho tu budú getá, kam sa  miestni neodvážia strčiť nos. Občas v uliciach mesta pod Zoborom vznikajú menšie konflikty. No skúste vysvetliť tým „legionárom“, že u nás je už dávnejšie zakázané fajčiť na zástavkách MHD alebo, že revať ako šialený či hlučne pľuvať na chodník je jednoducho neslušné…

Žeby tí Srbi či Rumuni boli vo všeobecnosti takí nevychovaní? Ani náhodou. Treba si však uvedomovať, kto prichádza na Slovensko. Bez urážky: sú to „občania tretej kategórie“. Tí najšikovnejší si už dávno našli prácu na Západe, menej šikovní /druhá kategória/ pracujú doma a vyššie spomínaná „tretia kategória“ nekvalifikovaných robotníkov pracuje na Slovensku.

Tretí paradox: pre koho budujeme tie automobilky a poskytujeme zahraničným firmám výhody? Celý zisk Land Roveru si zoberú indickí majitelia, vo fabrike robia zahraniční zamestnanci – a čo má Slovensko a Slováci? Vláda a opozícia, ľavicoví aj pravicoví odborníci majú vraj recepty na riešenie tohto problému, ale… sú účinné?

Ľavičiari a odbory tlačia na zvýšenie minimálnej mzdy a platov vo všeobecnosti, poukazujú na to, že by potom práca v automobilkách bola zaujímavá aj pre našinca. Pravičiari a zamestnávatelia chcú zníženie odvodov, tvrdia, že potom rozviažu ruky podnikateľom a tí  dokážu zamestnávať viac domácich. Ľavičiari upozorňujú na to, že sa takto vyprázdni štátna pokladnica. Pravičiari tvrdia pravý opak. A občanom sa iba točí hlava a ničomu nerozumejú…

„Legionári“ pomaly okupujú Pribinovho mesto. Vládni experti upokojujú: dnes za nízke platy v automobilke, ktorú iba budujú, pracujú cudzinci. Ale potom, keď ju postavia, tam budú pracovať kvalifikovaní slovenskí odborníci. Domáci sú však v strehu: ozaj budú domáci, ozaj tie platy budú na úrovni? A nedopadne to tak, že dnes automobilku za nízke mzdy stávajú nekvalifikovaní „legionári“ a onedlho v závode za takisto nízke mzdy budú pracovať zahraniční, trochu kvalifikovanejší zamestnanci a pre Slovákov práca v Land Roveri bude stále nezaujímavá? A potom zasa vznikne otázka: pre koho na našom území postavili tento kolos – pre zahraničných majiteľov a robotníkov? A čo získalo Slovensko a domáci?

Optimisti tvrdia, že sa slovenskej ekonomike darí, že tu niečo vyrábame. Pesimisti varujú, že u nás pribúdajú iba cudzie montážne fabriky, že tu iba niečo „skladáme“ a tie podniky v prípade núdze rozoberú svoje haly, presťahujú ich do lacnejších východných krajín a prepustia zamestnancov – a bude po funuse… „Pochybujúci“ občania sa pýtajú: a nebolo by lepšie tú štátnu podporu poskytovať domácim podnikom, aby zamestnávali našincov – a za dobré mzdy?

(pal)

Foto: Screenshot https://www.youtube.com/watch?v=fJ-TgsUOEJo