Najdrahší benzín v našom regióne je na Slovensku, nafta v Maďarsku

Najdrahší benzín v našom regióne je na Slovensku, nafta v Maďarsku

Slovenskí motoristi vynaložia ročne na nákup pohonných hmôt už desať percent z celkových svojich výdavkov. Uvádza to analýza Poštovej banky. Najlacnejšie sa dá na okolí natankovať nafta aj benzín v Poľsku, v rámci celej EÚ je najlacnejšie v Bulharsku. Najdrahší benzín v EÚ je v Holandsku a najdrahšia nafta vo Švédsku.

Za zdražovaním pohonných hmôt je najmä nárast cien ropy na svetových trhoch, ceny ropy sú vyššie o viac ako štvrtinu ako v rovnakom období minulého roka. Už od konca tohto októbra sa ceny ropy Brent držia nad hladinou 60 dolárov za barel. Podľa analytikov ceny benzínu a nafty nezávisia len od cien ropy, ale aj od daňového zaťaženia. Platí aj to, že dopravcovia  rastúce ceny premietajú do konečnej ceny pre spotrebiteľa rýchlejšie, ako keď svetové ceny klesajú.

Všeobecne možno povedať, že u nás sa ceny palív premietajú od jednotýždňových a dvojtýždňových priemerných cien na rotterdamskej burze. Budúci vývoj sa podľa analytykov Poštovej banky odhadnúť nedá, pretože záleži na tom, ako sa bude vyvíjať v USA alebo či budú krajiny kartelu OPEC dodržiavať dohodu o obmedzení produkcie. Na cenu ropy môže mať aj vplyv extrémneho počasia. U nás však najmä mnohokrát daný a nikdy nedodržaný sľub o zmene spotrebnej dane vládou, ktorá je na výslní už tretíkrát.

Foto zdroj: http://www.ttstudio.sk/klicova-slova/rafineria-1803.html

(iri)