Najnepopulárnejší nemeckí politici odštartovali rozhovory o možnej vládnej koalícii

Najnepopulárnejší nemeckí politici odštartovali rozhovory o možnej vládnej koalícii

Po novembrovom zlyhaní rozhovorov o budúcej podobe novej vlády medzi nemeckými kresťanskými demokratmi (CDU/CSU), stranou Zelených a Slobodnými demokratmi (FDP), prichádza iniciatíva pokračovať v doterajšej podobe vládneho kabinetu v Berlíne.

V nedeľu totiž odštartovali prieskumné rozhovory medzi Angelou Merkelovou (CDU), Horstom Seehoferom (CSU) a Martinom Schulzom, ktorý je predsedom nemeckých sociálnych demokratov (SPD).

Nemecká kancelárka vyjadrila nádej, že zúčastneným stranám sa podarí skoro dospieť k dohode, ktorá môže vyústiť do sformovania novej vlády. Pripomíname, že CDU, CSU a SPD spolu doteraz fungovali v tzv. veľkej koalícii. Po septembrových voľbách zamiešali na politickej scéne karty menšie strany, ktoré na úkor vládnych zoskupení zaznamenali priaznivý volebný výsledok.

Strany tzv. establišmentu utrpeli vo voľbách v podstate debakel a vyšli z nich s najhorším výsledkom od druhej svetovej vojny. Teraz vyjadrujú nádej, že najneskôr do piatku sondážne rozhovory zavŕšia.

“Myslím, že sa to môže podariť. Idem na tieto rokovania s optimizmom. Je mi však jasné, že v najbližších dňoch máme ešte pred sebou veľa práce,” povedala Merkelová.

Jej slová doplnil Martin Schulz, keď uviedol, že budúca vláda si bude musieť dať za cieľ zreformovať a zmodernizovať štát. Týkať sa to má predovšetkým školstva, infraštruktúry, ale aj investícií do bytovej výstavby.

Predseda bavorskej Kresťansko-sociálnej únie (CSU) Horst Seehofer vyhlásil, že politici sa už musia konenčne dohodnúť. „Musíme menej hovoriť a viac pracovať,“ povedal.

Analytici očakávajú, že spornými otázkami môžu byť migračná politika, dane, dôchodky a zdravotníctvo.

Politici z veľkej koalície však budú musieť čeliť aj ďalšej prekážke. Podľa výsledkov decembrového prieskumu verejnej mienky označili nemeckí občania za najhorších politikov uplynulého roku práve Merkelovú, Seehofera a Schulza.

Foto zdroj: https://www.cicero.de/innenpolitik/merkel-schulz-seehofer-die-patex-parteichefs

(tom)