Najprv dôkazy a potom solidarita – premiér Severného Porýnia-Vestfálska kritizoval prístup Londýna v kauze Skripaľ

Premiér najľudnatejšieho spolkového štátu v Nemecku kritizoval Spojené kráľovstvo za jeho predčasné obvinenia voči Rusku v prípade otravy Sergeja Skripaľa. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti napísal, že Londýn by mal pred tým, ako požiadal svojich spojencov o solidaritu, poskytnúť „spoľahlivé dôkazy“ o svojich tvrdeniach.

Armin Laschet – ministerský predseda Severného Porýnia-Vestfálska, ktorý je zároveň podpredsedom Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Angely Merkelovej, reagoval na Twitteri na výsledky testov laboratória v britskom Porton Downe, ktoré nepreukázali, že nervovo-paralytická látka Novičok pochádzala z Ruska.

„Ak chcete nútiť takmer všetky krajiny NATO k prejavom solidarity, nemali by ste poskytnúť dôkazy?,“ opýtal sa nemecký politik. „Môžete si o Rusku myslieť čo len chcete, ale ja som sa počas štúdia medzinárodného práva naučil odlišným spôsobom, ako jednať so štátmi,“ pokračoval vo svojom príspevku.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson predtým povedal, že britskí experti sa kategoricky vyjadrili o ruskom pôvode chemickej látky, ktorou bol v meste Salisbury 4. marca otrávený bývalý dvojitý rusko-britský agent Sergej Skripaľ a jeho dcéra. Ako súčasť koordinovaného prejavu solidarity so Spojeným kráľovstvom pristúpilo Nemecko spolu s viacerými štátmi EÚ a USA k vyhosteniu ruských diplomatov z krajiny.

„Je jasné, že to musí mať svoje dôsledky. Preto sme v Európskej únii zaujali jednoznačnú pozíciu a plece pri pleci stojíme so Spojeným kráľovstvom,“ uviedol nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vo svojom stanovisku k vyhosteniu členov ruského diplomatického zboru.

(tom)

Foto zdroj: https://www.express.co.uk/news/uk/684747/Theresa-May-Boris-Johnson-Tory-Conservative-Party-leadership-politics-UK-Britain