Najväčšou hrozbou je nevedomosť, Lajčák na Globsecu hovoril aj o bezpečnostných výzvach

Najväčšou hrozbou je nevedomosť, Lajčák na Globsecu hovoril aj o bezpečnostných výzvach

Minister Lajčák bol vo svojom prejave miernejší ako A. Kiska a vyzdvihol prínos Globsecu ako akéhosi “laboratória, v ktorom sa testujú nové nápady a modely.”

Lajčák upozornil na tri trendy, ktoré vo svete pozoruje. Prvým je podľa neho neistota dnešnej doby. “Nikdy sme nežili v neistejších časoch ako dnes. Nevieme, či sa ráno nezobudíme a nebudeme musieť čeliť jadrovému útoku. Nevieme, kedy a či dnešné konflikty skončia.”

Druhým trendom sú podľa Lajčáka možnosti, ktoré otvára dnešný svet. “Ľudia v Rwande už dokážu komunikovať so svojimi lekármi a dohadovať si zdravotnícke zákroky vďaka ich mobilom,” uviedol minister príklad technologického pokroku.

“Technológia je však aj plná rizík,” upozornil šéf slovenskej diplomacie. “Vieme, ako nás môže ohroziť kybernetický útok,”zdôraznil.

Lajčák označil za tretí trend dnešnej doby paradoxy, ktoré dnešná doba prináša. “Nikdy sme nemali toľko možností na komunikáciu a aj tak sa nám rozširuje medzera medzi ľuďmi a inštitúciami, s ktorými majú komunikovať,” uviedol minister príklad.

Nové bezpečnostné hrozby, ako sú napríklad dezinformačné zahraničné kampane, nové nepoznané technológie, kybernetické útoky či anonymita, ktorú poskytuje takzvaný darknet vyžadujú konkrétne opatrenia a riešenia jednotlivých krajín či zoskupení.

Uviedol to vo štvrtok počas svojho príhovoru na bezpečnostnej konferencii Globsec slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Podľa jeho slov prevládajú aktuálne tri trendy a je potrebné, aby sa štátnici a odborníci spojili a hľadali riešenia na nové bezpečnostné výzvy. Tiež doplnil, že azda najväčšou hrozbou súčasnosti je nevedomosť.

„Dnes nevieme, kde bude ďalší teroristický útok, nevieme či nebudeme čeliť jadrovému útoku, nevieme ako sa budú vyvíjať ozbrojené konflikty napríklad v Sýrii či na iných miestach. Najmä preto je potrebné hľadať spoločné riešenia a promptne reagovať na neustále sa meniacu bezpečnostnú situáciu,“ uviedol Lajčák.

Ďalšou z výziev súčasnosti sú neobmedzené možnosti v rámci nových technológií, ktoré umožňujú robiť veci, ktoré neboli doteraz možné. Pripomenul aj riziká, ktoré nové digitálne vymoženosti prinášajú. „Technológia je však aj plná rizík. Vieme, ako nás môže ohroziť napríklad kybernetický útok,“ dodal minister.

Súčasný svet je podľa šéfa rezortu zahraničia plný paradoxov. Ako príklad uviedol množstvo spôsobov, ako sa môžeme dostať k informáciám. „Nikdy predtým sme nemali toľko možností získať informácie ako dnes. Verím, že využijeme aj toto fórum, ako ideálnu príležitosť na to, aby sme hľadali odpovede na tieto otázky. Tohtoročný Globsec bude výnimočný v tom, že sa chceme spoločne pohnúť smerom vpred,“ uviedol Lajčák.

Na tohtoročnej konferencii Globsec sa zúčastní 140 rečníkov z celého sveta a bude sa diskutovať o témach ako budúcnosť Európskej únie, bezpečnosť, obrana, umelá inteligencia a technologické pokroky, a tiež o vzťahoch s Ruskom, či o tom, ako technológie ovplyvňujú demokraciu.

 

Foto zdroj: https://hnonline.sk/galeria/9314-zacal-sa-trinasty-globsec/19e3050b2ed512d28e2499e8f555d94b