Napätie na Kórejskom polostrove sa dostalo do bodu zlomu

Čína varovala, že situácia na Kórejskom polostrove sa dostala do “bodu zlomu”, len niekoľko hodín po tom, čo Pchjongjang 29. augusta odpáli balistickú raketu. Severná Kórea medzitým obvinila Spojené štáty, že situáciu v regióne vedú do štádia “výbušnej situácie”.

Hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí uviedla, že momentálna situácia sa nachádza v “bode zlomu, ktorý sa približuje ku kríze”. Súčasne však podľa jej slov existuje príležitosť na opätovné otvorenie mierových rozhovorov.

“Dúfame, že zainteresované strany budú uvažovať o tom, ako môžeme situáciu na polostrove deeskalovať a ruplatniť mier a stabilitu,” dodala Hua Čunjing.

Pri tejto príležitosti spomenula minulotýždňové spoločné cvičenia Spojených štátov a Južnej Kórey, keď povedala, že obe strany tým “vyvíjali vojenský tlak na KĽDR”. Hovorkyňa tiež dodala, že “tlak a sankcie problém nevyriešia”.

Podľa Soulu, strela vypustená Severnou Kóreou 29. augusta preletela nad územím Japonska a dopadla do vôd severnej časti Tichého oceáu. Spojené štáty spoločne s Južnou Kóreou a Japonskom následne požiadali o mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN. K novej raketovej skúške došlo tri dni po tom, ako KĽDR vypálila tri balistické rakety krátkeho doletu.

Južná Kórea na situáciu reagovala usporiadaním vojenských manévrov jej stíhacích bombardérov. Tokio vo svojej reakcii uskutočnilo raketové cvičenia typu zem-vzduch.

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov uviedol, že Moskva trvá na tom, aby sa KĽDR podriadila rezolúciám Bezpečnostnej rady OSN. “Vykonávame všetky rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN a vyzývame našich severokórejských susedov, aby tak urobili,” povedal minister.

Americký prezident Donald Trump v nadväznosti na vypustenie severokórejskej rakety vyhlásil, že Severná Kórea pohŕda všetkými susednými štátmi a všetkými členskými štátmi OSN. Destabilizačné kroky len zvyšujú izoláciu severokórejského režimu v regióne a na celom svete. Teraz sú všetky možnosti na stole,” dodal šéf Bieleho domu.

Slovenské ministerstvo zahraničných vecí vo svojom stanovisku uviedlo, že prelekt balistickej strely ponad japonský ostrovo Hokkaidó je “nielen prejavom arogancie, ale aj zbytočným hazardovaním so životmi japonského civilného obyvateľstva, ako aj bezprecedentná, neakceptovateľná a závažná hrozba pre bezpečnosť leteckej a námornej civilnej dopravy”.

Pokračujúce raketové skúšky a nerešpektovanie medzinárodných záväzkov zo strany KĽDR podľa rezortu diplomacie “výrazným spôsobom sabotujú snahy o znižovanie napätia na Kórejskom polostrove”.

 

Foto zdroj:https://unfoxnews.com/news/federal-prosecutors-pursue-information-on-trump-opponents?uid=113475

(tom)