Napriek politickým motívom, rozhodnutie arbitrážneho súdu nebude mať vplyv na dodávky ruského plynu

Napriek politickým motívom, rozhodnutie arbitrážneho súdu nebude mať vplyv na dodávky ruského plynu

Rozhodnutie arbitrážneho súdu, aby ruská plynárenská spoločnosť Gazprom zaplatila ukrajinskej firme Naftogaz 2,6 miliardy dolárov, je síce politicky motivované, avšak nespôsobí ukončenie dodávok ruského plynu do Európy. V rozhovore pre RT sa tak vyjadril americký právny expert Dan Kovalik.

V súvislosti s nedávnym rozsudkom štokholmského rozhodcovského súdu, ruský energetický gigant 1. marca oznámil, že s Naftogazom ukončí zmluvu o dodávke a tranzite zemného plynu.

Súd koncom februára spoločnosti Gazprom nariadil zaplatiť Naftogazu 2,6 miliardy dolárov za tranzit plynu ako kompenzáciu za ušlý zisk z tranzitu ruského plynu do Európy. Naftogazu zároveň nariadil nakupovať od Gazpromu päť miliárd kubíkov plynu ročne od roku 2018.

„Rozhodnutie bolo silne politicky motivované. Samozrejme v týchto dňoch je Západ veľmi náchylný trestať Rusko. Rusko má preto dôvod domnievať sa, že rozhodnutie nie je pre neho obzvlášť priaznivé,“ vysvetlil Kovalik.

Pripomenul, že z rozhodnutia budú profitovať Spojené štáty, ktoré sa snažia zmenšiť úlohu Ruska na európskom trhu s plynom.

„Samozrejme, že USA by chceli byť dodávateľom do Európy a možno že Európa by v určitom okamihu mohla vnímať Spojené štáty ako alternatívu.“ Dodal však, že väčšina ľudí si myslí, že zámerom amerických firiem je obchodovanie s plynom pochádzajúcim práve z USA.

Kovalik v reakcii na súčasné obavy európskych zákazníkov o spoľahlivosti dodávok ruského zemného plynu povedal, že nie je v záujme Moskvy ani Vladimíra Putina zastaviť tento tranzit.

Pripomíname, že prostredníctvom reverzného toku prúdi najväčší objem ruského plynu na Ukrajinu cez Slovensko.

Foto zdroj: https://www.foreignbrief.com/daily-news/swedish-arbitration-court-rule-gazprom-naftogaz-transit-dispute/

(tom)