Náš reportér na ceste za krajanmi v Argentíne (4. časť)

Náš reportér na ceste za krajanmi v Argentíne (4. časť)

Kameraman a režisér Miroslav Bartoš, člen kolektívu autorov portálu NÁRODNÉ NOVINY, píše postupne svoje postrehy z cesty po ďalekej Južnej Amerike.

Provincia Chaco (Čako) bola jedným z mojich hlavných cieľov pri ceste za potomkami Slovákov žijúcich v Argentíne. Z Buenos Aires je vzdialená približne tisíc kilometrov. Od Paraguaja a najsevernejšej argentínskej provincie Formosa ju oddeľuje druhá najväčšia juhoamerická rieka – Parana.

V súčasnej Argentíne je celkom bežné, že na sociálnych úradoch, pri bankách, popri samosprávach aj inde postávajú húfy ľudí, ktorí od štátu žiadajú vymoženosti rôzneho druhu. Možno skonštatovať, že štát vnímajú ako svoju dojnú kravu. Vždy, keď sa na území Argentíny pohybujem dopravnými prostriedkami, vopred sa informujem, či niekde niekto nechystá štrajk alebo protest, lebo vtedy zablokujú dopravu a nepomôžete si.
Aj tentoraz v Chacu. Autom s donom José Vulganom sme putovali do Juan José Castelli za úspešným čakrárom a bývalým prezidentom tamojšej poľnohospodárskej kooperatívy, donom José Durgalom.

Zastavili nás Indiáni. Zablokovali hlavnú cestnú komunikáciu s nazvliekaným raždím a donovi Jožkovi, ktorý je skúsený a schopný krajan a potomok Slovákov z obce Jablonica na Záhorí, a bol aj bývalým učiteľom na argentínskej základnej škole, bolo jasné, že prejdeme. Nevedno ale kedy!

Asi po pol hodine osobného zoznamovania sa s protestujúcimi aborigénmi, niekdajšími príslušníkmi kmeňov Toba a Wichí, ako sami seba títo príslušníci etník pôvodného obyvateľstva v Chacu nazývajú, keďže výraz „indián“ vnímajú s dešpektom, teda po zaznamenaní ich požiadaviek na môj osobný mobil, a tiež po prísľube, že uvedené spopularizujem v Európe, nás pustili. Nikoho iného, iba nás! Ja teda svoj sľub aj týmto článkom plním. Okrem toho som zverejnil aj video s nahrávkou ich odkazu domácej vláde…

Oficiálnym reprezentantom na udržiavanie krajanského povedomia v Chacu sú tri krajanské spolky. CIRCULO DE DESCENDIENTES ESLOVACOS DEL CHACO, ktorý udržiava slovenskú kultúrnu identitu v Chacu. Agilným spolkom je UNION CHECOSLOVACA, ktorá rozvíja českú, česko-slovenskú, ale aj slovenskú identitu v Saenz Peña. V Resistencii pracuje spolok Bratři všichni.

Na základe mojich kritérií na identifikáciu aktuálneho pocitu etnicity u krajanov v Argentíne, čo vyplýva  z pomerne dôsledného poznania terénu a niekoľkých rokov spolupráce a rozvoja kontaktov medzi mnou a tamojšími krajanmi, odhadujem, že v súčasnosti môže v tejto juhoamerickej krajine žiť asi 20 tisíc potomkov Slovákov, u ktorých pretrváva vedomosť o pôvode ich predkov.

(bar)

Foto: autor článku pre Národné Noviny