Naše talenty nevieme motivovať, ani zužitkovať

Naše talenty nevieme motivovať, ani zužitkovať

V medzinárodnom rebríčku krajín podľa schopnosti zužitkovať talenty Slovensko neustále klesá. Kým v toku 2016 bolo na 27. meste, minulý rok už na 37. mieste a tohto roku obsadilo štyridsiatu priečku zo 119 hodnotených štátov.

Každoročný prieskum Globálneho indexu konkurencieschopnosti talentov ďalej poukazuje na to, že prednosťou Slovenska sú relatívne dobré výsledky v profesijných a technických zručnostiach. Nevieme však talenty prilákať, motivovať a umožniť ich rast. Prvé miesto v rebríčku konkurencieschopnosti talentov obsadilo opätovne Švajčiarsko, druhý je Singapur, na treťom mieste skončili USA. Európske krajiny obsadili šestnásť miest z prvých dvadsiatich piatich, susedné krajiny všetky predbehli Slovensko – Rakúsko je osemnáste, Česká republika dvadsiata piata a Poľsko jednu priečku pred nami na 39. mieste. Za nami sú krajiny s porovnateľnou ekonomickou výkonnosťou ako napríklad Maďarsko, Grécko či Chorvátsko.

V rebríčku sa hodnotia aj jednotlivé mestá, prvý je Zurich, po ňom Štokholm, Oslo, Kodaň a Helsinky. Bratislava skončila na 45. mieste, Praha na 28.

(iri)

Foto zdroj: https://www.timeshighereducation.com/student/news/student-experience-survey-2017-results