Naťahovanie o Brexite: Brusel sa s Londýnom stále nevie dohodnúť

Naťahovanie o Brexite: Brusel sa s Londýnom stále nevie dohodnúť

Európska únia a Spojené kráľovstvo nedosiahli dohodu v rokovaniach o Brexite. Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker však uviedol, Eurokomisia je tento týždeň pripravená aj naďalej pokračovať v rokovaniach s Londýnom.

„Napriek nášmu najlepšiemu úsiliu a významnému pokroku, ktorý sme my a naše tímy v posledných dňoch dosiahli v rámci rokovaní o vystúpení Británie, nebolo dnes možné dosiahnuť úplnú dohodu,“ vyhlásil 4. decembra Juncker na spoločnej tlačovej konferencii s britskou predsedníčkou vlády Theresou Mayovou.

Podľa šéfa Európskej komisie je Theresa Mayová v rokovaniach o Brexite ťažkým protihráčom, ktorý obhajuje záujmy svojej krajiny. Poznamenal však, že napriek významnému pokroku, ktorý sa dosiahol počas návštevy premiérky Spojeného kráľovstva v Bruseli, zostávajú dve alebo tri otázky otvorené.

Mayová vo svojej reakcii vyjadrila presvedčenie, že napriek pondelkovému neúspechu dosiahnuť dohodu, koncom tohto týždňa sa vzájomné stretnutie skončí pozitívne.

Britská politička pricestovala do belgickej metropoly, aby sa stretla s predsedom EK Junckerom, hlavným vyjednávačom Európskej únie pre Brexit Michelom Barnierom a predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom. Témou stretnutia bolo posledné kolo rokovaní v rámci prvej fázy rozhovorov o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie.

Od Theresy Mayovej sa teraz očakáva, že pred samitom lídrov EÚ, ktorý sa bude konať v polovici decembra, predloží konečné návrhy ohľadne vysporiadania hraníc medzi Severným Írskom a Írskou republikou a rozvodového účtu. Posledným problémom je otázka práv britských občanov v EÚ a občanov eurobloku v Spojenom kráľovstve. Predstavitelia členských štátov Únie sa na základe toho rozhodnú, či pristúpia k druhej fáze rozhovorov o Brexite.

Pripomíname, že rokovania o Brexite medzi Spojeným kráľovstvom a Európskou úniou oficiálne odštartovali 19. júna a ukončiť by sa mali do konca marca roku 2019.

Rokovania prebiehajú v čase silnejúcej kritiky britskej premiérky vo vlastnom štáte, nielen z radov opozície, ale aj v rámci jej vlastnej Konzervatívnej strany.

Foto zdroj: https://www.euractiv.com/section/uk-europe/news/key-meeting-for-theresa-may-as-brexit-talks-enter-decisive-phase/

(tom)