NATO chce zamedziť “znovuoživeniu Ruska”

NATO chce zamedziť “znovuoživeniu Ruska”

Veliteľ NATO a amerických síl v Európe vyzval k tomu, aby na starom kontinente bolo rozmiestnených ešte viac ozbrojených vozidiel a vojakov. Hlavným cieľom má byť zamedzenie tomu, čo nazýva “znovuoživenie Ruska”.

Šéf vojenských operácií Severoatlantickej aliancie a zároveň veliteľ amerických ozbrojených síl v Európe (EUCOM), generál Curtis Scaparrotti, obvinil pred  výborom amerického senátu Rusko z ohrozenia regionálnej a globálnej bezpečnosti.

“V súčasnosti čelíme najdynamickejšiemu európskemu strategickému prostrediu v nedávnej histórii,” uviedol vo svojom svedectve generál v podvýbore pre rozpočtové záležitosti. “Na východe obrodzujúce sa Rusko sa premenilo z partnera na antagonistu, pretože sa snaží podkopať medzinárodný poriadok pod vedením Západu a opätovne sa snaží posilniť ako globálna veľmoc.”

“Z toho dôvodu upravujeme naše plány, našu pozíciu, našu pripravenosť zostať relevantnou silou pre boj proti hrozbám, ktorým čelíme,” dodal Scaparrotti. Stručne povedané, vrátime sa k našej historickej úlohe vojenského bojového velenia.”

Dve americké bojové brigády sú momentálne trvalo umiestnené v Európe. Pluk v Nemecku a 173. vzdušná brigáda v Taliansku tvorí v súčasnosti 10 000 vojakov. Celkový počet amerických vojakov prítomných v Európe je v súčasnosti približne 60 000. Scaparrotti tvrdí, že potrebných je ešte viac vojsk. Konkrétne má ísť o väčšie množstvo obrnených a pechotných divízii, ako aj pomocné sily – inžinieri, letecká a hasičská podpora v rámci tzv. Iniciatívy európskeho zaistenia.

Počas vypočutia v senátnom podvýbore požiadal Scaparrotti o ďalšie finančné prostriedky na zlepšenie kapacít miestnej infraštruktúry, ktorá bude schopná pohybu ako aj umiestnenia vojenských jednotiek.

Iniciatíva európskeho zaistenia bola spustená v roku 2014 v dôsledku politickej krízy na Ukrajine a vnímania ruských zásahov, na popud najhlasnejších členov NATO – Poľska a Pobaltských štátov. Tie totiž vyjadrujú obavy, že po Ukrajine budú ďalším cieľom Moskvy. To viedlo vedúcich členov Aliancie k dohode o nasadení vojsk v týchto krajinách.

V marci tohto roku prišlo následne do Estónska 800 britských vojakov a Nemecko poslalo do Litvy svoje vojenské jednotky a tanky. Koncom marca dorazilo na severovýchod Poľska 1 350 vojakov z USA, Veľkej Británie a Rumunska. Národné noviny o tejto udalosti písali v nasledujúcom článku http://narodnenoviny.sk/nato-ide-zastrasovat-rusko/

Rusko hromadenie vojsk NATO v blízkosti svojich hraníc opakovane kritizuje a označuje ho ako hrozbu pre regionálnu bezpečnosť.

Ruský veľvyslanec vo Veľkej Británii Alexander Jakovenko sa v polovici apríla pre britský denník Daily Mail vyjadril, že prítomnosť armády Severoatlantickej aliancie zvyšuje napätie v Európe. Zdôraznil, že “Rusko nepredstavuje žiadnu hrozbu pre Estónsko ani pre žiaden iný členský štát NATO.”

Foto zdroj: http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/americke-vojska-nebudu-polsku-ktora-dalsia-europska-krajina-ich-dnes-privitala.html

(tom)