NATO nechce zdieľať vojenské technológie s Tureckom, preto sa Ankara rozhodla produkovať vlastné

NATO nechce zdieľať vojenské technológie s Tureckom, preto sa Ankara rozhodla produkovať vlastné

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan poveril obranný priemysel svojej krajiny, aby vyvinul bezposádkové tanky. Zároveň podrobil kritike členské štáty NATO za neochotu zdieľať moderné vojenské technológie s Ankarou.

Prezident vyzdvihol súčasnú úroveň technického pokroku v odvetví obrany. V tejto súvislosti poukázal na vývoj domácich bezpilotných lietadiel, čo bolo podnietené opakovaným odmietaním členov Severoatlantickej aliancie zdieľať technológie s Tureckom.

„Teraz máme vlastné bezpilotné lietadlá. Už roky sa ich snažíme dostať od nášho strategického partnera. Odpoveď, ktorú sme dostali, bola, že Kongres to nepovoľuje. Dávate to ostatným, nie som váš strategický partner, alebo snáď nie sme v NATO, prečo nám ich nedáte?” opýtal sa Erdogan a poznamenal, že Aliancia dokonca odmietla drony Turecku zapožičať. Ako poznamenal, tento prístup mal za následok odštartovanie vývoja vlastných bezpilotných lietadiel.

Ďalším krokom je podľa Erdogana skonštruovanie bezposádkového tanku, ktorý by mal byť nasadený v boji na záchranu životov. Turecko za ostatné roky prišlo v Sýrii o niekoľko vojakov práve z dôvodu zraniteľnosti tankov, ktoré pochádzajú predovšetkým z Nemecka. V súvislosti s vojenskou operáciou tureckej armády pod názvom Olivová ratolesť, v Kurdmi ovládanom regióne Afrín, sa Nemecko rozhodlo odložiť modernizáciu tankov Leopard, ktoré dodávalo vláde v Ankare.

Urobíme krok vpred. Musíme byť schopní vyrábať bezpilotné zbrane, a tak aj urobíme. Už teraz vyrábame množstvo zbraní,“ dodal prezident.

Erdoganovým cieľom je do roku 2023 spraviť z Turecka jednu z desiatich najväčších svetových hospodárskych mocností. V tomto ohľade sa snaží podporiť aj domáci zbrojársky priemysel.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/middleeast/201710071058033127-erdogan-idlib-syria-new-operation/

(tom)