NATO prekročilo na ruských hraniciach červenú čiaru, varuje Rusko

Severoatlantická aliancia svojím neoprávneným zvyšovaním vojenskej prítomnosti v blízkosti ruských hraníc prekročila červenú čiaru. Upozornil na to vo svojom utorkovom vyhlásení ruský veľvyslanec pri NATO Alexander Gruško. Dodal zároveň, že globálnu bezpečnosť nemožno zaistiť bez Ruska.

Vzťahy so štátmi, ktoré susedia s Ruskom, napriek napätiam nikdy nevyústili do „vojenských rozmerov“. Oznámil Gruško a ako príklad uviedol pobaltské štáty. Situácia sa však podľa neho zmenila vďaka západnému vojenskému bloku.

„Teraz tu máme vďaka NATO aj vojenský rozmer. Bolo ich voľbou, že prekročili červenú čiaru,“ vysvetlil stály predstaviteľ Ruskej federácie pri Severoatlantickej aliancii.

Ako povedal, zatiaľ čo sa Západ silným spôsobom snažil izolovať Rusko a podporovať protiruskú hystériu, najviac týmto prístupom utrpela medzinárodná bezpečnosť.

„Ani NATO ani Európska únia nemôžu vytvoriť akési izolované bezpečné prístavy,“ povedal ruský diplomat a dodal, že takéto pokusy sú odsúdené na neúspech. Poznamenal, že vytvorenie spoľahlivých bezpečnostných systémov nemôže fungovať bez účasti Ruskej federácie.

Navyše situácia v blízkosti ruských hraníc pripomína „metódy studenej vojny“, ktoré by už mali byť dávno pochované, pretože sa ukázali byť neefektívne.

Gruško varoval, že ak sa Aliancia otočí Rusku chrbtom, poškodí tým vlastnú bezpečnosť. „Ak nechcú dialóg, žiadny nebude. Ako možno viete, na tango sú potrební dvaja a Aliancia sa musí sama v tomto smere rozhodnúť,“ uzavrel ruský predstaviteľ.

Foto zdroj:  https://globalriskinsights.com/2015/11/will-nato-trigger-a-war-with-russia/

(tom)