NATO uznalo ašpirácie Kyjeva na členstvo v Aliancii

NATO uznalo ašpirácie Kyjeva na členstvo v Aliancii

Severoatlantická aliancia odobrila ašpiráciu Ukrajiny ohľadne snahy vstúpiť do vojenskej aliancie. Kyjev vo svojej reakcii pochválil toto gesto a uviedol, že jeho ambície ďaleko presahujú symbolické povýšenie terajšieho statusu Ukrajiny. NATO vo svojom tlačovom vyhlásení 9. marca oznámilo, že uznáva záujem Kyjeva o vstup do bloku. Zároveň Ukrajinu vyzvalo, aby sa v tejto súvislosti zapojila do intenzívnejšieho dialógu so zreteľom na potrebné reformy.

Napriek tomu, že uvedené gesto je viacmenej symbolické a nedáva žiadne záruky, ukrajinský prezident Petro Porošenko to označil za „dôležité, dlho očakávané a logické rozhodnutie NATO“.

“Našou ďalšou ambíciou je Akčný plán členstva,“ uviedol prezident s odkazom na aliančný program, ktorý je určený štátom usilujúcim sa o členstvo v NATO. Okrem Ukrajiny ide o Gruzínsko, Macedónsko a Bosnu a Hercegovinu.

Presne pred desiatimi rokmi na samite Severoatlantickej aliancie v Bukurešti podala Ukrajinu žiadosť zúčastniť sa spomínaného akčného plánu.

Prozápadná ukrajinská vláda po prevrate v roku 2014 prehodnotila dovtedajší status Ukrajiny neašpirovať na členstvo v NATO.

Podpredseda parlamentu a bývalý minister obrany Martin Glváč (Smer) sa v júli minulého roku vyjadril, že „Ukrajina najbližších 20 rokov nemá v NATO čo hľadať“.

„Ak by sa členské štáty zbláznili a tento nestabilný štát chceli prijať, musíme aspoň my realisti nastavovať zrkadlo Ukrajine a hovoriť o bezpečnostnom riziku.“ upozornil Glváč.

V sobotu sa v podobnom duchu vyjadril aj Kurt Volker, ktorý je osobitným zástupcom Spojených štátov pre rokovania s Ukrajinou. Podľa jeho názoru nie je Kyjev na členstvo v NATO pripravený. Ani pochybnosti o smerovaní Ukrajiny však vraj nie sú dôvodom odmietnuť ambície Kyjeva, práve naopak…

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/420951-ukraine-nato-aspirant-country/

(tom)