NATO vraj nemá problém s ruským protiraketovým systémom, ktorý kúpilo Turecko

NATO vraj nemá problém s ruským protiraketovým systémom, ktorý kúpilo Turecko

Kúpa ruských systémov protivzdušnej obrany S-400 Tureckom je záležitosťou Ankary. Tieto systémy sa totiž nestanú súčasťou spoločnej obrany Severoatlantickej aliancie. Vyhlásil to generálny tajomník NATO.

Rozhodnutie Turecka zakúpiť systém S-400 je podľa Jensa Stoltenberga suverénnym rozhodnutím Ankary, ktoré nepoškodzuje záujmy Severoatlantickej aliancie. Šéf NATO dodal, že o kúpe už diskutoval s tureckým prezidentom Receptom Tayyipom Erdoganom.

“Zhováral som sa o tom s prezidentom Erdoganom, keď sme mali v septembri spoločné stretnutie. Povedal som, že tento druh technológií, ktoré majú záujem získať viaceré štáty sú ich národným rozhodnutím,” povedal Stoltenberg 10. októbra.

Systémy protiraketovej obrany, by mali byť použité výhradne na vnútorné potreby Turecka a nemajú byť integrované do spoločnej obrany štátov Severoatlantickej aliancie.

“Nebola žiadna požiadavka zo strany Turecka o integráciu S-400 do systému protivzdušnej obrany NATO,” zdôraznil generálny tajomník Aliancie.

Stoltenberg taktiež uviedol, že Ankara sa pohráva s myšlienkou kúpy systémov protivzdušnej obrany aj z Francúzska a Talianska. Vyplynulo to z jeho spoločného rozhovoru s tureckým prezidentom.

Turecké rozhodnutie však podrobil kritike Washington. Podľa Spojených štátov táto dohoda podkopáva interoperabilitu zbraňových systémov v rámci Severoatlantickej aliancie.

“Interoperabilný systém protiraketovej obrany NATO je najlepšou možnosťou obrany Turecka pred hrozbami v regióne,” uviedol v septembri hovorca amerického ministerstva obrany Johnny Michael.

Prezident Erdogan sa ohľadne systému S-400 v júli tohto roku vyjadril, že Ankara sa pokúsila zabezpečiť dohodu za podobných podmienok s Washingtonom, ktorá však nebola dosiahnutá. “Ak nemôžeme dostať to, čo chceme od Ameriky, musíme sa obzrieť inde,” poznamenal vtedy turecký líder.

“Staráme sa o seba z hľadiska bezpečnosti. Vykonávame predbežné opatrenia a budeme v nich pokračovať,” odkázal kritikom turecký prezident.

Foto zdroj: https://www.aldrimer.no/dissatisfied-over-stoltenbergs-turkey-response/

(tom)