NATO zvyšuje napätie na západných hraniciach Ruska

NATO zvyšuje napätie na západných hraniciach Ruska

Ruská federácia musí podniknúť opatrenia na neutralizáciu vznikajúcich hrozieb na svojich západných hraniciach. Vyhlásil to ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorý pripomenul, že sily Severoatlantickej aliancie neustále zintenzívňujú odbornú prípravu a zvyšujú svoju prítomnosť v regióne.

“Vojenská a politická situácia na našich západných hraniciach zostáva napätá a vykazuje tendenciu k eskalácii,” povedal minister na zasadnutí Rady ruského ministerstva obrany 27. októbra. Zároveň poukázal na to, že Severoatlantická aliancia v blízkosti ruských hraníc neustále zhromažďuje ďalšie sily. Na ilustráciu uviedol posilnenie protiraketovej obrany NATO a vytváranie nových mnohonárodných brigád v Poľsku a v pobaltských štátoch. Šojgu skonštatoval, že vojská Severoatlantickej aliancie sa nielenže približujú k Rusku, ale neustále realizujú rôzne vojenské cvičenia.

“Intenzita a rozsah operačného a bojového výcviku vojenských jednotiek členských štátov NATO v blízkosti našich hraníc rastie. Len v uplynulých troch mesiacoch sa vo východoeurópskych a pobaltských štátoch uskutočnilo viac ako 30 takýchto cvičení,” vysvetlil šéf ruského rezortu obrany. Týmito aktivitami podľa neho Aliancia vo východnej Európe prispieva k zvyšovaniu napätia.

Odpoveďou Moskvy na podobné nepriateľské aktivity členských štátov vojenského paktu má byť posilnenie obrany na západných hraniciach. Minister vysvetlil, že v tomto prípade pôjde o zlepšenie “bojovej sily vojenských jednotiek Západného vojenského okruhu”.

“Zavádzame súbor opatrení na neutralizáciu vznikajúcich výziev a hrozieb,” dodal Sergej Šojgu. Západný vojenský okruh podľa jeho slov obdrží do konca tohto roka viac ako 1 800 kusov nových a modernizovaných vojenských zariadení.

Predseda obranného výboru dolnej komory ruského parlamentu Vladimír Šamanov v polovici októbra navrhol, aby Rusko v reakcii na rozmiestnenie americkej armády v Poľsku umiestnilo v západnej časti svojho územia viac vojenských jednotiek, vrátane taktických raketových systémov Iskander-M. Šamanov tak reagoval na informáciu, že Spojené štáty nedávno “tajne” poslali do Poľska novú mechanizovanú brigádu, čím zvýšili celkovú silu svojej vojenskej skupiny u našich severných susedov na úroveň mechanizovanej divízie. Bližšie v článku Národných Novín tu

Foto zdroj: https://twitter.com/hashtag/shoigu

(tom)