NATO zvyšuje svoju vojenskú prítomnosť v Afganistane

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg potvrdil, že západný vojenský pakt pošle do Afganistanu v rámci pomoci a asistencie v boji proti tamojšiemu hnutiu Taliban “niekoľko tisíc vojakov naviac”.

“Naše vojenské orgány dali požiadavku navýšiť vojenskú misiu v Afganistane o niekoľko tisíc vojakov. Môžem teda potvrdiť, že našu vojenskú prítomnosť v Afganistane zvýšime, uviedol Stoltenberg pred stretnutím ministrov obrany členských krajín NATO v Bruseli 29. júna.

Šéf vojenskej organizácie však nespresnil rozsah dodatočnej podpory. Povedal len, že členovia Aliancie ukončia svoj deň stretnutím všetkých štátov, ktoré sa v Afganistane podieľajú na misii pod názvom Rozhodná podpora (Resolute Support Mission). Dodal, že diskusie sa budú venovať aj budúcej prítomnosti NATO v tomto štáte.

Stoltenberg zároveň uviedol, že 15 z 29 členov Severoatlantickej aliancie prisľúbilo dodatočné príspevky” v rámci afganskej misie s tým, že ďalšie štáty sa môžu pripojiť.

Počas svojho vystúpenia tajomník Aliancie niekoľkokrát zdôraznil, že sily NATO slúžia len v rámci “školenia, asistencie a poradenstva” afgánskym bezpečnostným zložkám, zatiaľ čo bojové operácie už boli ukončené. “To čo teraz robíme, nie je viesť bojové operácie, ale pomôcť Afgancom bojovať a prevziať plnú zodpovednosť za bezpečnosť vo svojej vlastnej krajine.”

Rozšírenie tejto podpory NATO bude podľa Stoltenberga zamerané na tri oblasti – posilnenie afganských špeciálnych operatívnych síl, rozvoj afganských vzdušných síl a pomoc v rámci vzdelávania tamojších dôstojníkov.

Napriek tomu, že tento krok je zameraný na “prekonanie patovej situácie” na bojisku a na vydláždenie cesty k politickému riešeniu, Taliban pred takýmito krokmi varoval. Jeho predstavitelia uviedli, že počas “okupácie” nemožno rokovať o mieri. Kábul však oficiálne rozhodnutie Aliancie privítal.

Slovenský minister obrany Peter Gajdoš na stretnutí ministrov obrany členských štátov NATO 29. júna vyhlásil, že na základe požiadaviek Aliancie nie je vylúčené navýšenie reálnych počtov aj slovenských vojakov v rámci platného mandátu pre operáciu Resolute Support v Afganistane. “Aj v tomto prípade platí, že spolu sme prišli, spolu odídeme,” zdôraznil šéf rezortu obrany. Či živí, alebo mŕtvi, to už predstaviteľ našej armády neuviedol.

 

Foto zdroj:http://www.topky.sk/cl/10/1621119/Slovenskej-armade-zmizla-municia–minister-nariadil-kontrolu

(tom)