Nechajte si zmerať vnútroočný tlak, je to prevencia

Nechajte si zmerať vnútroočný tlak, je to prevencia

Týždeň od pondelka 12. marca je Svetovým týždňom galukómu. V rámci neho si môžete dať bezplatne zmerať vnútroočný tlak vo vybraných očných ambulanciách na Slovensku. Vysoký vnútroočný tlak nemusí byť prítomný u všetkých typov ochorenia, ale predstavuje  najzávažnejší rizikový faktor.

Glaukóm, inak nazývaný aj zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu. V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa zrakový nerv skladá,  dochádza k výpadkom videnia v zornom poli, ktoré si mnohokrát človek dlhú dobu ani neuvedomuje. Ochorenie väčšinou nie je symetrické, nepostihuje rovnako rýchlo pravé aj ľavé oko. Funkciu viac postihnutého oka dopĺňa totiž oko, ktoré je postihnuté menej.  Človek často zistí, že horšie vidí až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka. Neskoro zachytený, neliečený, či extrémne rýchlo postupujúci glaukóm môže končiť slepotou.

V celosvetovom meradle sa glaukóm na slepote podieľa trinástimi percentami. Výskyt vo vekovej kategórii nad štyridsať rokov je asi dve percentá. Vyliečiť sa úplne nedá, pomocou liečby sa však spomalí jeho postup. Vnútroočný tlak je jediný parameter, ktorý vieme zmerať a ktorý možno súčasne aj ovplyvniť. Zrak si musíme naozaj chrániť, pretože prostredníctvom tohto zmyslu získava človek približne 90 percent informácií z okolitého sveta.

(iri)

Foto zdroj: http://www.gazetamonitor.com/cfare-tregojne-syte-e-gjelber/