Nedostatok zamestnancov: Zatvorené kaviarne, cudzinci pri pokladni

Nedostatok zamestnancov: Zatvorené kaviarne, cudzinci pri pokladni

Miera nezamestnanosti na Slovensku klesla pod šesť percent a je prakticky najnižšia v dejinách štátu. Mala by to byť priaznivá správa, ale spôsobuje vrásky ekonómom i personalistom. Nie sú totiž ľudia, ktorých by bolo možné zamestnať. Okrem cudzincov.

Ich počet na Slovensku neustále stúpa a je ich viac než 50 tisíc. Stále to však nestačí na uspokojenie dopytu zamestnávateľov. Cudzincov najviac žiadajú automobilky a ich subdodávatelia, tento rok plánuje spustiť výrobu i štvrtá automobilka v Nitre. Samozrejme, zahraniční pracovníci nájdu uplatnenie aj v iných segmentoch priemyslu, najmä v elektrotechnickom či stavebnom. Nezriedka ich nájdeme i v obchode a logistike. Dôležité je, aby platy na Slovensku boli vyššie, ako v ich domovine. Otázkou ale zostáva, či sú atraktívne aj pre Slovákov.

Dlhodobo veľmi nízke sú mzdy v gastronómii a pohostinstve, týka sa to predovšetkým čašníčok. Tak sa môže stať, že niektoré podniky (nielen v hlavnom meste) musia skracovať otváracie hodiny, prípadne v niektoré dni vôbec neotvoriť. Personál, ktorý ostal, už nevládze ťahať sám a noví ľudia sa do obsluhovania nehrnú. Platy na úrovni troch eur za hodinu nelákajú ani cudzincov.

Podobná situácia je aj v maloobchode, aj keď obchodné reťazce sa už spamätali a začínajú ponúkať relatívne konkurenčné platy. To, že kvalita je pomerne nízka, sa môže každý zákazník presvedčiť na vlastnej koži. Už ale aj v obchode badať, že je zaujímavý aj pre cudzincov. Kým donedávna boli väčšinou len v skladoch, dnes sa dajú nájsť i za pokladnicami v obchodoch. Poznávací znak je jasný – nevedia po slovensky. Kam to bude smerovať, ťažko povedať. Musíme si v každom prípade zvyknúť na to, že Slovensko nám už dávno nepatrí.

Foto zdroj: http://media.bizj.us/view/img/5545721/a-walmart-cashier-helps-customers-check-out-at-a-store*1200xx2400-1350-0-122.jpg

(bre)