Nemci chcú, aby Washington svoju stratégiu v Afganistane koordinoval s Európou

Nemci chcú, aby Washington svoju stratégiu v Afganistane koordinoval s Európou

Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela, by mali Spojené štáty koordinovať svoje kroky v Afganistane s Európou, aby sa zabránilo destabilizácii spojenej s následnou migráciou do Európy.

Je dôležité, aby Spojené štáty diskutovali s nami – Európanmi, ako môžme spoločne zabezpečiť, aby sa štát stal pokojnejší a bezpečnejší a aby ľudia z Afganistanu nemuseli utekať. Očakávame, že Washington bude koordinovať svoje kroky s Európanmi, vyhlásil nemecký šéf diplomacie Gabriel, ktorý zároveň povedal, že  “ďalšia migrácia môže destabilizovať nielen Afganistan, ale aj Európu”.

Národné Noviny v tejto súvislosti pripomínajú, že americký prezident Donald Trump sa rozhodol pokračovať vo vojenskej misii Spojených štátov v Afganistane a americké jednotky tak zostanú v tomto juhoázijskom štáte na neurčitý čas. Washington zároveň plánuje poslať do krajiny ďalších 4000 vojakov, čím sa ich súčasný počet zvýši na 8 000.

Nemecká vláda tento krok privítala a označila ho ako správny”. Hovorkyňa vlády uviedla, že “spoločným cieľom je, aby sa už na území Afganistanu nemohli plánovať žiadne teroristické útoky”.

Berlín v roku 2016 posilnil množstvo svojich jednotiek v Afganistane o 18 percent, na akom sa pôvodne dohodli členovia Severoatlantickej aliancie. V súčasnosti sa tam nachádza 980 nemeckých vojakov. Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová rozhodnutie o zvýšení vojenskej prítomnosti Spojených štátov taktiež privítala, avšak nepočíta s navýšením počtu nemeckých vojakov.

Americký minister zahraničných vecí 22. augusta vyhlásil, že Washington ohľadne možnosti ukončenia konfliktu medzi afganskou vládou a teroristickou skupinou Talibanu (zakázanej v Rusku) hovoril s Moskvou aj Pekingom.

“S Číňanmi sme diskutovali o úlohe, ktorú by mohli hrať,” vyhlásil Tillerson pred novinármi s tým, že o úlohe Moskvy v rámci riešenia situácie v Afganistane sa rozprával aj s Rusmi.

Foto zdroj: http://www.kosovapress.com/en/news/german-foreign-minister-to-visit-pristina-today-109964/

(tom)