Nemci dali zelenú plynovodu Nord Stream 2

Nemci dali zelenú plynovodu Nord Stream 2

Rusku bolo udelené povolenie na výstavbu plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2) v nemeckých teritoriálnych vodách. Projekt zdvojnásobí existujúce dodávky ruského plynu do Nemecka.

„Toto povolenie je výsledkom rozsiahleho plánovacieho a konzultačného procesu. Spoločnosť Nord Stream 2 si uvedomuje svoju zodpovednosť voči tomuto prírodnému nálezisku a zohľadňuje to v plánovacej fáze,“ povedal Jens Lange, ktorý je projektovým manažérom Nord Stream 2 AG – nemeckej časti projektu.

„Okrem životného prostredia berieme do úvahy aj záujmy iných zainteresovaných strán, ako napríklad odvetvie lodnej dopravy a cestovného ruchu,“ vysvetlil Lange.

Projekt Nord Stream 2 musí ešte získať povolenie aj od iných štátov, nakoľko cez ich teritoriálne vody bude plynovod viesť. Týka sa to Fínska, Švédska a Dánska.

Potrubie bude viesť z Ruska do Nemecka a jeho zámerom je zdvojnásobiť kapacitu existujúceho plynovodu, ktorá v súčasnosti predstavuje 55 miliárd metrov kubických ročne.

Projekt má svojich odporcov u niektorých členov Európskej únie. Plynovod podrobili kritike pobaltské štáty, Poľsko, ale aj Slovensko.

Poľský premiér Mateusz Morawiecki tento týždeň vyhlásil, že Severný prúd 2 nemá podnikateľský charakter a označil ho za veľmi nebezpečný projekt. Argumentoval pri tom politickým rizikom zo strany Ruska.

Pripomíname, že slovenský predseda vlády Robert Fico v roku 2015 vyhlásil, že európske firmy, ktoré sa na spoločnom projekte s ruským Gazpromom podieľajú, Slovensko “zradili”. Podľa jeho názoru môže náš štát vďaka plynovodu Nord Stream 2 prísť ročne až o 800 miliónov eur.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/business/201712121059938724-nord-stream-construction-waters-germany/

(tom)