Nemci nechcú platiť Poľsku reparácie za druhú svetovú vojnu

Nemci nechcú platiť Poľsku reparácie za druhú svetovú vojnu

Vláda v Berlíne odmietla požiadavky Varšavy na splatenie finančných reparácií z druhej svetovej vojny. Nemecko tvrdí, že táto historická otázka bola úplne vyriešená pred šiestimi rokmi a v súčasnosti tak už neexistujú dôvody na jej oživenie.

“Poľsko sa v auguste roku 1953 rozhodlo záväzne … vzdať požiadaviek na ďalšie vojnové odškodnenie,” vyhlásil 8. septembra hovorca nemeckej vlády Steffen Seibert. Pripomenul, že táto záležitosť už bola vyriešená v politickej aj právnej rovine.

Nemecko podľa hovorcu nesie plnú zodpovednosť za straty a škody spôsobené počas druhej svetovej vojny a Poľsku už zaplatilo “značnú časť za celkové vojnové škody”.

Vyhlásenie nemeckej vlády nadväzuje na predchádzajúce vyjadrenia viacerých vysokopostavených poľských predstaviteľov, ktorí sa dožadujú náhrady škôd spôsobených v dôsledku druhej svetovej vojny.

“Mali by sme si sadnúť a začať viesť s Nemcami vážne rozhovory a spoločne premýšľať nad tým, ako sa vysporiadať s otázkou reparácií,” vyhlásil 4. septembra poľský minister zahraničných vecí Witold Waszczykowski.

Slovami poľského ministra vnútra Mariusza Blaszczaka, si Varšava chce od Berlína v rámci odškodnenia nárokovať jeden bilión dolárov.

K vyhláseniam poľských politikov sa pridala aj tamojšia premiérka Beata Szydlová, ktorá 9. septembra uviedla, že zaplatiť za reparácie z čias druhej svetovej vojny je “vec slušnosti a spravodlivosti voči Poľsku”.

“My sme obeťami druhej svetovej vojny a škody neboli nijakým spôsobom nahradené – práve naopak,” dodala Szydlová.

Počas druhej svetovej vojny, ktorá sa začala po tom ako Nemecko v roku 1939 napadlo Poľsko, zahynulo približne šesť miliónov poľských občanov. Štát v dôsledku vojnového konfliktu utrpel obrovské materiálne škody. Varšava teraz tvrdí, že vzdanie sa nárokov na odškodenenie, bolo v dôsledku nátlaku vtedajšieho Sovietskeho zväzu.

Foto zdroj:http://www.wikiwand.com/sk/Po%C4%BEsk%C3%A1_obrann%C3%A1_vojna_(1939)

(tom)