Nemci sa obávajú, že v dôsledku protiruských sankcií stratia ich firmy postavenie na trhu a ich miesto zaujme Čína.

Najnovšie kolo protiruských sankcií zo strany Spojených štátov, ktoré sú zamerané na ruské firmy a podnikateľov, bude stáť za nemeckú ekonomiku miliardy eur. Odhaduje to rusko-nemecká Komora zahraničného obchodu (AHK).

„Nemeckej ekonomike hrozí v krátkodobom horizonte strata viac ako 100 miliónov EUR. Rastúce administratívne náklady v dôsledku dodatočných inšpekcií sú ďalšou prekážkou pre nemecké firmy,“ uvádza stanovisko nemeckej Komory.

Podľa analytikov Komory nemecké spoločnosti podnikajúce v Rusku majú úzke partnerské vzťahy s firmami a jednotlivcami, ktorí sa ocitli na americkom sankčnom zozname. Ide napríklad o ruský automobilový konglomerát GAZ Group, hutnícku a energetickú skupina Renova, globálny hliníkový koncern RUSAL, alebo o prezidenta plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexeja Millera. Práve uvedené spoločnosti su najvýznamnejšie firmy, s ktorými nemecké spoločnosti spolupracujú.

Prezident obchodnej Komory Matthias Shepp varoval, že pokračujúce problémy západných firiem v Rusku budú mať za následok to, že ich miesto na trhu zaujme niekto iný.

„Ak budú nemecké a americké firmy v rámci svojho podnikania v Rusku čeliť prekážkam, voľné miesto na trhu postupne zaplnia ázijské a predovšetkým čínske firmy. V súčasnosti nie je jasné, aký vplyv môže mať užšia spolupráca medzi „ruským medveďom“ a „čínskym drakom“ na západné záujmy,“ dodal Shepp.

V dôsledku protiruských sankcií a ich negatívneho dopadu na hospodárstvo jednotlivých krajín, je počuť čoraz dôraznejšie hlasy viacerých štátov, ktoré nesúhlasia s reštrikciami. Jedným z nich je aj Slovensko, Česko, alebo Rakúsko a Taliansko. Avšak floskule eurokratov o potrebe jednoty v rámci Európskej únie sú príčinou od reality odtrhnutého podporovania týchto nezmyselných hospodárstvu škodlivých opatrení.

(tom)

Foto zdroj: https://www.gtreview.com/chinese-an-russian-flags/