Nemci začínajú kvôli Brexitu nervóznieť

Nemci začínajú kvôli Brexitu nervóznieť

Spojené kráľovstvo by podľa názoru ekonomických poradcov nemeckej kancelárky malo zastaviť svoje snahy o vystúpenie z Európskej únie. Tieto názory však vyvolali ostrú reakciu poslancov britského parlamentu za Konzervatívnu stranu. Britskí politici tvrdia, že Nemecko má viac záujem o ochranu vlastných ekonomických záujmov na úkor Spojeného kráľovstva. Uvedené názory z okruhu Angely Merkelovej odrážajú nervozitu a obavy z oslabujúceho vplyvu eurobloku.

Nemecká rada ekonomických expertov vo svojej výročnej správe uviedla, že proces Brexitu by mal byť zvrátený, pretože vznikajú obavy z jeho následného “širokého dosahu”.

“Vzhľadom na rozsiahly vplyv britského odchodu z EÚ, Rada naďalej nalieha na jeho zabránení,” píše sa v správe. Podľa dokumentu existuje stále riziko nekontrolovaného odchodu a náhleho výskytu s ním súvisiacich ekonomických činiteľov.

“Naopak, možnosť zotrvania Spojeného kráľovstva v Európskej únii nemožno úplne vylúčiť,” myslia si nemeckí experti.

Rada v tejto súvislosti navrhla, že ak bude Brexit pokračovať aj naďalej, bude potrebná dohoda o minimalizácii vplyvu pre obe strany. To znamená, že situácia za predpokladu “žiadnej dohody” by už tým pádom nebola aktuálna.

Predstaviteľ britských konzervatívcov Jacob Rees-Mogg však poradcom odkázal, že ich záujmom je nemecká ekonomika a nie ekonomika Veľkej Británie.

“Ich hlavné obavy ukazujú, ako sa Brexitu obávajú. Sú múdri len vo svojich vlastných zámeroch,” dodal britský politik.

Merkelovej poradcovia sa domnievajú, že rokovania by sa z dôvodu uspokojivej dohody mali predĺžiť len raz. Z toho zrejme vyplýva, že v prípade, ak by mal Brexit predsa len nastať,  proces jeho zavŕšenia by mal byť zavŕšený najneskôr v roku 2020.

Uvedená situácia naznačuje, že Nemecko ako jeden z motorov hlbšej európskej integrácie sa začína obávať toho, že odchod Veľkej Británie z Únie a jeho dôsledky môžu snahu o túto integráciu nahlodať …

Foto zdroj: http://tbivision.com/news/2016/06/brexit-mean-kids-tv/614042/

(tom)