Nemecká armáda je síce zastaralá, ale peniaze na boj proti Rusku sa v rozpočte našli

Nemecká armáda je síce zastaralá, ale peniaze na boj proti Rusku sa v rozpočte našli

Tisícky nemeckých vojakov sa zúčastnia cvičení Severoatlantickej aliancie “Saber Slash”, “Flaming Thunder” a “Iron Wolf” na východnom a severnom krídle vojenskej aliancie. S informáciou prišiel nemecký časopis Focus.

Nemecký kontingent by mal podľa týchto údajov disponovať 12-tisíc vojakmi, čo je trikrát väčší počet ako v roku 2017.

Dôvodom zvýšenej vojenskej aktivity nemeckého Bundeswehru je donekonečna opakovaná mantra o ruskej agresii.

Cieľom vojenských manévrov je vyslať Rusku “jasný signál”, že prípadné zasahovanie do záležitostí štátov NATO bude mať “vážne následky”.

Na tento účel bude z nemeckého rozpočtu vyčlenených približne 90 miliónov eur. A to aj napriek predchádzajúcim správam o tom, že nemecká armáda má problémy zo zastaralou technikou. Denník Rheinische Post dokonca informoval, že nemecké ozbrojené sily nespĺňajú základné podmienky pri plnení svojich úloh v rámci Severoatlantickej aliancie. Nemecké noviny tiež uviedli, že armáde chýbajú pri nasadení síl rýchlej reakcie NATO nepriestrelné vesty, zimné uniformy a stany.

Národné Noviny publikovali článok o tom, že nemeckému námorníctvu chýbajú bojové plavidlá a z uvedeného dôvodu nebude môcť krajina schopná nasadzovať svoje sily v zámorí. Samozrejme peniaze na utečencov a na boj s fiktívnou hrozbou sa vždy nájdu.

Spojené štáty a Severoatlantická aliancia zvyšujú v posledných rokoch počet svojich vojakov vo východnej Európe a pobaltských štátoch, odvolávaním sa na údajnú hrozbu z Ruska. Moskva naopak tvrdí, že nikdy neplánovala zaútočiť na členský štát NATO.

Do týchto vojenských hier je samozrejme vtiahnuté aj Slovensko, cez ktorého územie prechádzajú pravidelne konvoje vojenského paktu.

Foto zdroj: http://www.zeit.de/politik/deutschland/2016-12/verteidigung-bundeswehr-einstellung-schulabschluss

(tom)