Nemecké námorníctvo sa ocitlo v katastrofálnom stave

Nemeckí predstavitelia varovali, že námornému loďstvu chýbajú bojové plavidlá a z uvedeného dôvodu nebude môcť krajina schopná nasadzovať svoje sily v zámorí. Niekoľko fregát a pomocných lodí už bolo z dôvodu ich veku vyradených z prevádzky.

„Námorníctvo má nedostatok lodí schopných svojho nasadenia,“ povedal Hans-Peter Bartels, ktorý je šéfom obranného výboru nemeckého parlamentu. Podľa jeho vyjadrenia sa uvedený problém časom nabaľuje, pretože staré lode boli už vyradené z prevádzky, avšak náhradu za ne ministerstvo obrany nemá.

Bartels tiež poznamenal, že žalostnú situáciu umocňuje byrokracia v rámci spôsobu fungovania vládnych obranných agentúr, ako aj neochota vojenských dodávateľov poskytnúť včas nevyhnutné náhradné diely.

Ako vyhlásil predseda obranného výboru nemeckého Bundestagu, námorníctvo musí v súčasnosti čeliť takým problémom, ako je napríklad čakacia doba päť mesiacov na obdržanie čerpadiel na vstrekovanie paliva alebo šesť mesiacov na dodávku palivových chladičov pre fregaty.

„Nedostatok lodí nakoniec ovplyvní schopnosť Nemecka projektovať svoju v zámorí. Nebudú žiadne nové námorné misie v rámci NATO, Európskej únie ani OSN,“ dodal Bartels.

Zlý stav nemeckého námorníctva však nie je žiadnou novinkou. Minulý rok nemecké médiá informovali, že spolkové námorníctvo nemohla na jeho misiách sprevádzať ponorková flotila, pretože ponorky sa nachádzali buď v oprave, alebo neboli kvôli svojmu zúfalému stavu schopné ďalšej efektívnej prevádzky.

Podstatné však je, že peniaze sa dokážu v prípade Nemecka nájsť pre utečencov a operácie podporujúce geopolitické hry americkej armády na hraniciach s Ruskom.

Foto zdroj: https://www.gov.uk/government/news/hms-bulwark-visits-home-of-german-navy

(tom)