Nemecké stíhačky v Estónsku

Nemecké stíhačky v Estónsku

Stíhacie lietadlá nemeckých vzdušných síl Eurofighter Typhoon, budú vykonávať tréningové lety nad územím Estónska. Uviedlo to 24. apríla veliteľstvo estónskych obranných síl.

Bojové stíhačky nemeckej armády, ktoré sa momentálne nachádzajú na vojenskej základni Amari pri estónskej metropole Tallin, vykonávajú v Baltskom mori pravidelné letecké misie.

“Stíhacie lietadlá nemeckého letectva Eurofighter Typhoon budú vykonávať lety v pracovných dňoch v nadmorskej výške najmenej 152 metrov, ďaleko od obývanej oblasti. Prelety sa budú uskutočňovať v dopoludňajších hodinách, uvádza sa vo vyhlásení estónskej armády.

Členské štáty Severoatlantickej aliancie vykonávajú prieskumné lety nad územím pobaltských štátov pravidelne.  Štyri stíhačky Eurofighter Typhoons sú do tejto operácie zapojené od 31. augusta 2016 po tom, čo nahradili misiu britských vzdušných síl.

Nemecká ministerka obrany Ursula von der Leyenová začiatkom marca uviedla, že Nemecko plánuje pokračovať v letoch na základe dohody medzi členskými štátmi NATO.

Štáty Severoatlantickej aliancie zabezpečujú obranu vzdušného priestoru v pobaltských štátoch už od doby ich vstupu do Aliancie v apríli 2004. Dôvodom je, že títo noví členovia NATO nemajú vo svojej výbave lietadlá potrebné na stráženie vzdušného priestoru.

Hliadkovacia misia bola predĺžená počas samitu NATO v roku 2012 v americkom Chicagu na dobu neurčitú.

Koncom marca prišlo na územie Estónska niekoľko desiatok tankov, delostreleckej a inej vojenskej techniky z Veľkej Británie a Nemecka. Severoatlantická aliancia zdôvodnila príchod vozidiel, posilnením bezpečnosti v regióne proti hypotetickej “ruskej agresii.”

Národné noviny sa o tejto udalosti zmienili v nasledujúcom článku http://narodnenoviny.sk/nato-najvacsie-nasadenie-od-studenej-vojny/

Foto zdroj:https://www.eurofighter.com/multimedia/details/eurofighter-at-malaysia-1502

(tom)