Nemeckí podnikatelia: Protiruské sankcie USA spočívajú v ekonomických záujmoch Washingtonu

Nemeckí podnikatelia: Protiruské sankcie USA spočívajú v ekonomických záujmoch Washingtonu

Nemeckí podnikatelia vnímajú negatívne možné nové protiruské sankcie Spojených štátov. Po stretnutí s ruským prezidentom v Soči to povedal predseda nemeckého výboru pre východoeurópske hospodárske vzťahy. Vladimír Putin sa pri tejto príležitosti zaviazal zlepšiť podmienky pre zahraničné firmy, ktoré v Rusku podnikajú.

“Ďalšou témou, ktorá nás niekoľko týždňov znepokojuje, sú možné nové ekonomické sankcie Spojených štátov proti Rusku. Dôvody týchto sankcií sú zrejmé, ich základ spočíva v domácej politike amerických ekonomických kruhov. Podporujeme negatívny postoj Európskej únie voči týmto sankciám, ako aj negatívny postoj spolkovej vlády k tejto otázke,” vyhlásil po rokovaní so šéfom Kremľa Wolfgang Buchele, ktorý stojí v čele nemeckého výboru pre východoeurópske hospodárske vzťahy.

Upozornil tiež, že nemecké firmy považujú vplyv amerických sankcií za nebezpečné pre svoje podnikanie. Na začiatku stretnutia s ruským prezidentom vyzdvihol Buchele dôležitosť nadchádzajúcich prezidentských volieb v Rusku. Pripomenul, že v Nemecku sa len nedávno konali parlamentné voľby a momentálne prebiehajú rozhovory o novej vláde

“Samozrejme, všetci sa zamýšľame nad tým, čo to bude znamenať pre naše vzťahy v budúcnosti. Keď sa obzrieme na posledné roky, politika zohrávala veľmi veľkú úlohu pri rozvoji hospodárskych vzťahov medzi našimi štátmi. Okrem spolkovej kancelárky podporil politický dialóg s Ruskom aj sociálnodemokratický minister zahraničných vecí,” uviedol 12. októbra Wolfgang Buchele.

Taktiež poznamenal, že politické zmeny v Nemecku by mohli prispieť k zlepšeniu vzťahov medzi Ruskom a nemeckým podnikateľským prostredím. Šéf nemeckého výboru pre východoeurópske hospodárske vzťahy zdôraznil, že prevažná väčšina Nemcov nepochybuje o potrebe priateľských vzťahov medzi Moskvou a Berlínom.

Ruský prezident vyjadril na stretnutí pripravenosť “vytvoriť pre zahraničných podnikateľov všetky podmienky, aby sa na ruskom trhu cítili dobre”. Pri tejto príležitosti sa dotkol aj odstránenia rôznych administratívnych prekážok.

“Rád by som zdôraznil, že napriek všetkým ťažkostiam v politických vzťahoch, pokračuje medzi Ruskom a Nemeckom ekonomická spolupráca,” uzatvoril svoje slová Vladimír Putin.

Foto zdroj: http://www.tagesspiegel.de/wirtschaft/die-deutsche-wirtschaft-und-russland-ost-ausschuss-fuer-wirtschaftsraum-von-lissabon-bis-wladiwostok/13469558.html

(tom)