Nemeckí socialisti odsúhlasili možný vstup do koalície s Merkelovou

V nedeľu sa v Bonne konala stranícka konferencia nemeckých sociálnych demokratov (SPD), ktorí väčšinou hlasov odsúhlasili pokračovať v koaličných rozhovoroch s Angelou Merkelovou.

Z celkového počtu 642 delegátov podporilo túto myšlienku 362 a proti hlasovalo 279 účastníkov snemu. Napriek pozitívnym výsledkom v SPD existuje silná opozícia voči tzv. veľkej koalícii s CDU a CSU.

Predseda sociálnych demokratov Martin Schulz však vyjadril nad výsledkom hlasovania spokojnosť.

„Samozrejme,všetci sme si vydýchli. Po tejto tvrdej diskusii sa pokúsime stranu spojiť stranu,“ vyhlásil bezprostredne po hlasovaní delegátov snemu.

Mnohí členovia Sociálnodemokratickej strany Nemecka majú oprávnenú obavu, že ďalšie štyri roky v koalícii s Merkelovej kresťanskými demokratmi (CDU) a sesterskou bavorskou kresťansko-sociálnou úniou (CSU), by mohli túto stredoľavú stranu pochovať. Viacerí z nich sa domnievajú, že dosiahnutie politického kompromisu na úkor realizovania vlastnej politiky spôsobí v najbližších voľbách pre SPD volebný debakel. V tých septembrových dosiahli socialisti v rámci povojnového obdobia najhorší volebný výsledok. Možné predčasné voľby môžu volebnú stratu ešte viac prehĺbiť.

Kritici v SPD sú nespokojní predovšetkým s ústupkami, ktoré ich predseda v sondážnych rozhovoroch s Merkelovou urobil.

Stranícka konferencia sociálnych demokratov bola dôležitá predovšetkým pre nemecké politické elity. Tie totiž budú na základe vytvorenia koalície strán nemeckého establišmentu aj naďalej určovať povahu politickej budúcnosti spolkovej republiky.

Nemecko sa po zlyhaní koaličných rozhovoroch v novembri ocitlo prakticky v politickej kríze, keďže vládu sa Angele Merkelovej nedarí zostaviť už takmer 4 mesiace. Navyše kľúčoví lídri nového vládneho kabinetu sú konfrontovaní s tým, že väčšina nemeckých občanov ich považuje za nedôveryhodných.

Za súčasnej situácie sa sformovanie novej vlády dá očakávať do konca marca.

Foto zdroj: https://theconversation.com/germanys-grand-coalition-gets-the-green-light-but-pressure-mounts-on-spd-leader-martin-schulz-90473

(tom)