Nemecko a Rakúsko ostro oslovili USA ohľadne nových protiruských sankcií

“Neprijateľné nové protiruské sankcie schválené americkým senátom porušujú medzinárodné právo, ovplyvňujú európske firmy a ich skutočným cieľom je profit amerického ropného a plynárenského sektora. Uviedli v ostrom spoločnom vyhlásení oficiálne Berlín a Viedeň.

Nové reštrikcie voči Moskve sú načrtnuté v dodatku amerického zákona, ktorý ukladá sankcie voči Iránu. Americký senát ho pomerom hlasov 98 ku 2 schválil 15. júna. Legislatíva musí ešte prejsť cez Snemovňu reprezentantov a svojím podpisom ju musí potvrdiť šéf Bieleho domu.

Protiruské opatrenia uvedené v novele zahŕňajú uloženie sankcií aj podnikom, ktoré spolupracujú s ruskými ropnými a plynárenskými spoločnosťami. V tomto prípade by sa to dotklo viacerých európskych spoločností. Príkladom je nový projekt plynovodu Severný prúd (Nord Stream 2).

“Energetické dodávky v Európe sú záležitosťou Európy a nie Spojených štátov amerických!” uvádza sa v spoločnom vyhlásení nemeckého ministra zahraničných vecí Sigmara Gabriela a rakúskeho kancelára Christiana Kerna.

“Nemôžeme akceptovať vyhrážky európskym firmám, ktoré prispievajú k rozvoju európskeho systému dodávok energie, tým že sa budú uplatňovať extrateritoriálne sankcie, ktoré porušujú medzinárodné právo.

“Sankcie ako politický nástroj by nemali byť spájané s ekonomickými záujmami.”

 Vo vyhlásení sa ďalej píše, že “hrozba nemeckým, rakúskym a iným európskym podnikom, ktoré sa za účasti Ruska podieľajú na projektoch dodávok plynu, akým je napríklad – Severný Prúd – alebo ich financujú, by sankciami na americkom trhu, mohli vytvoriť nový a vysoko negatívny aspekt vzťahov medzi Spojenými štátmi a Európou”.

Zámer Washingtonu uvaliť nové sankcie proti Rusku, podľa Gabriela a Kerna, nie je riadený žiadnymi politickými alebo humanitárnymi dôvodmi, ale skôr hospodárskymi záujmami.

“Táto otázka sa týka predaja kondenzovaného plynu z USA do Európy a vytláčania ruských energetických spoločností z európskeho trhu. Skutočným cieľom takýchto sankcií je poskytnúť pracovné miesta pre americký plynárenský a ropný priemysel,” uvádza sa doslovne vo vyhlásení.

Obaja politici zároveň vyjadrili svoje obavy nad faktom, že Spojené štáty sa v skutočnosti snažia zvýšiť svoju vlastnú konkurencieschopnosť na úkor svojich európskych spojencov. – “Nové opatrenia by nakoniec negatívne ovplyvnili konkurenčné postavenie našich energeticky náročných priemyselných odvetví a ohrozili tisícky pracovných miest.”

Nemecký a rakúsky predstaviteľ v tejto súvislosti obvinili Washington z pokusov zasahovať do vnútorných záležitostí Európy a predpisovať svoju vôľu spojencom tým, že podkopáva zásadu “otvorenej a spravodlivej súťaže na trhu”.

“Bolo by to nielen veľmi poľutovaniahodné, ale aj škodlivé – so zreteľom na našu pozíciu v kontexte ukrajinského konfliktu, ak niektoré nesúvisiace záležitosti, ako sú americké ekonomické záujmy ohľadne vývozu plynu, by získali v tejto záležitosti kontrolu,” varovali politici.

Obaja na záver vyzvali americké orgány, aby sa týchto plánov vzdali.

Foto zdroj:http://www.pluska.sk/spravy/zo-zahranicia/rakusky-kancelar-si-nedava-servitku-pred-usta-bez-utecencov-ziadne-peniaze.html

(tom)