Nemecko nechce, aby mal Erdogan v G20 verejné vystúpenia

Nemecko nechce, aby mal Erdogan v G20 verejné vystúpenia

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel poradil tureckému prezidentovi Recepovi Tayyipovi Erdoganovi, aby v rámci jeho návštevy počas samitu G20 neuskutočňoval svoje verejné podujatia.

“Otvorene som povedal, že podobné verejné vystúpenia nie sú vhodné vzhľadom na konfliktnú situáciu s Tureckom, a že za súčasnej politickej situácie to nie je ani náležité,” uviedol Gabriel. Prípadné verejné vystúpenia tureckého prezidenta na samite G20 označil 29. júna šéf nemeckej diplomacie za “nevhodné”, najmä z dôvodu stupňujúceho sa napätia medzi Berlínom a Ankarou.

Minister uviedol, že Turecko 28. júna oficiálne požiadalalo nemecké orgány, aby sa Erdogan počas svojej návštevy samitu G20 v nemeckom Hamburgu mohol prihovoriť tamojším predstaviteľom tureckej menšiny. Nemecké úrady sa však obávajú, že by to mohlo viesť  v meste k nepokojom. Samit G20 v Hamburgu sa bude konať v dňoch 7. až 8. júla.

Nemecko podľa Gabriela nie je povinné umožniť Erdoganovi verejné vystúpenia a nie je ani ochotné umožniť, aby sa konflikty z iných štátov rozšírili na nemecké územie.

“Mali by sme povedať všetkým nečlenským štátom EÚ – nielen Turecku, že podobné vystúpenia, ktoré slúžia na import domácich konfliktov z iných štátov na územie Nemecka, nepovolíme.

Turecko v reakcii vyjadrilo poľutovanie nad tým, že neakceptovateľné komentáre niektorých nemeckých politikov sú len kalkuláciou zameranou na tamojšiu domácu politiku. Hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Huseyin Muftuoglu okrem toho obvinil predstaviteľov EÚ z dvojakých štandardov.

Denník Die Welt informoval, že Spolková republika Nemecko požiadala 25. júna tureckého prezidenta, aby na samit G20 zo sebou nebral telesných strážcov, ktorí sa podieľal na násilí počas májového protestu v blízkosti tureckého veľvyslanectva vo Washingtone. Americká polícia v súvislosti s incidentom obvinila viacerých predstaviteľov Erdoganovej ochranky, ktorí násilím zasiahli proti občanom protestujúcim proti návšteve tureckého prezidenta. Táto udalosť následne vyvolala diplomatickú roztržku medzi Washingtonom a Ankarou.

Napätie medzi Tureckom a Nemeckom súvisí, okrem iných problémov aj s tým, že Ankara v máji neumožnila, aby nemeckí členovia parlamentu vykonali inšpekciu tureckej leteckej základne Incirlik, kde vykonávali svoju misiu príslušníci nemeckého Bundeswehru. Nemecký parlament schválil v reakcii presun svojich vojakov z tureckej vojenskej základne do Jordánska.

 

Foto zdroj:Nemecko nechce, aby mal Erdogan v G20 verejné vystúpenia

(tom)