Nemecko prepustilo katalánskeho expremiéra Puigdemonta na kauciu

Bývalý katalánsky premiér, na ktorého vydalo Španielsko zatykač za svoje snahy o nezávislosť regiónu, môže byť Madridu vydaný na základe obvinenia zo sprenevery, ale nie zo vzbury. Rozhodol o tom nemecký súd po tom, ako koncom marca polícia v Nemecku zadržala Carlesa Puigdemonta na jeho ceste z Fínska do Belgicka.

Bývalý ministerský predseda bol 6. apríla z väzenia v meste Neumünstri v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko prepustený na kaucia 75-tisíc eur.

Po svojom prepustení na slobodu vydal Puigdemont vyhlásenie, v ktorom španielsku vládu vyzval na dialóg. Vyzval ju tiež na rešpektovanie demokracie a zdôraznil pri tom na potrebu vzniku katalánskej regionálnej vlády, ktorá by sa odvíjala od platnej legislatívy.

V prvom verejnom prejave na slobode pripomenul, že Madrid zadržiava aj naďalej vo väzení jeho kolegov s tým, že nemôžu vykonávať svoje funkcie na základe vôľe ľudu. Na tlačovej konferencii v Berlíne povedal, že v Nemecku ostane až do ukončenia procesného postupu tamojších úradov.

Po tom by sa rád vrátil naspäť do Belgicka, kde sa zdržuje v obave pred nespravodlivým politickým procesom voči jeho osobe zo strany španielskych úradov.

Právni zástupcovia katalánskeho expremiéra vyjadrili potešenie nad tým, že nemecký súd neakceptoval obvinenia zo vzbury. V prípade údajnej sprenevery Puigdemontovi právnici vyhlásil, že nemecký súd dal španielskej strane možnosť dodať hodnoverné dôkazy týkajúce sa tohto podozrenia

Španielsky premiér Mariano Rajoy v tejto súvislosti vyhlásil, že rozhodnutia nemeckých a španielskych orgánov v tomto prípade bude rešpektovať.

Rajoy sa v podobnom duchu vyjadril aj v prípade decembrových predčasných volieb v Katalánsku, avšak vôľu tamojších obyvateľov nerešpektoval a naďalej usiluje o perzekúciu všetkých politikov, ktorí sa snažia o nezávislosť Katalánska.

(tom)

Foto zdroj: http://planoinformativo.com/583741/puigdemont-pide-el-dialogo-con-espana-y-la-mediacion-internacional-internacionales