Nemecko súhlasí s ruským návrhom vyslať na Donbas mierové sily OSN

Nemecko súhlasí s ruským návrhom vyslať na Donbas mierové sily OSN

Nemecká kancelárka Angela Merkelová spoločne so spolkovým ministrom zahraničných vecí Sigmarom Gabrielom vyjadrili podporu ruskému návrhu vyslať na územie ukrajinského Donbasu mierové sily OSN. Cieľom iniciatívy ruského prezidenta Vladimíra Putina je zaistiť bezpečnosť pozorovateľov Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Šéfka nemeckej vlády počas telefonického rozhovoru s ruským prezidentom privítala Putinovu iniciatívu s tým, že mierová misia by sa nemala obmedzovať len na kontaktnú líniu oddeľujúcu ukrajinské ozbrojené sily od povstalcov. Podľa Merkelovej by mierové sily mali mať mandát sprevádzať členov monitorovacej misie OBSE aj v iných regiónoch, kde uskutočňujú svoje pozorovanie.

Prezident Putin na uvedený návrh reagoval pozitívne keď povedal, že Moskva bude uvažovať o odstránení obmedzení z textu rezolúcie, ktorú Rusko predložilo Bezpečnostnej rade OSN.

Súhlas s ruským zámerom vyjadril aj nemecký minister zahraničia Sigmar Gabriel, ktorý ho nazval “prvým správnym krokom” na ceste k celkovému politickému urovnaniu konfliktu na Ukrajine.

“Teraz musíme uskutočniť rokovania zamerané na realizovanie prímeria a stiahnutie ťažkých zbraní. Vďaka ruskému návrhu sme to teraz schopní uskutočniť,” povedal Gabriel v rozhovore pre spravodajskú televíziu RT. Minister dodal, že aj napriek rozporom v niektorých detailoch misie medzi Ruskom, Ukrajinou a ďalšími stranami, tie by podľa neho nemali predstavovať prekážku v dialógu.

Pripomenul tiež, že za opakované porušovanie prímeria sú zodpovedné rovnako ukrajinské sily a povstalci. Ako uviedol, Berlín sa už dlhšiu hlásil k tomu, aby na východe Ukrajiny bola nasadená “robustná ozbrojená misia OSN”.

V prípade, že terajší návrh bude mať za následok dosiahnutie trvalého prímeria, pripravilo by to podľa neho cestu pre politické riešenie situácie. Minister Gabriel na záver dodal, že “potom sa bude môcť začať uvažovať o zrušení sankcií voči Rusku”.

Foto zdroj: http://hnonline.sk/svet/985389-modre-prilby-dostanu-menej-osn-znizi-rozpocet-pre-mierove-misie

(tom)