Nemecko zavádza pokuty za spánok

Nemecko zavádza pokuty za spánok

Nemecko sa opäť rozhodlo, že sťaží slovenským (i ďalším východoeurópskym) kamionistom život i prácu. Po zavedení minimálnej mzdy sa rozhodlo zakázať vodičom prespávať vo vozidlách. Sankcie sú veľmi vysoké. Po novom tak slovenským vodičom hrozí až 60 eurová pokuta za každú hodinu strávenú v kabíne počas odpočinku. V prípade firiem sankcie dosahujú až 180 eur. Najnovšie opatrenie sa dotkne tisícov slovenských diaľkových šoférov, ktorým sa to logicky nepáči.

Pre dopravné firmy to znamená ďalšie zvýšenie nákladov, pre šoférov veľkú komplikáciu. Väčšina hotelov a penziónov nemá totiž parkoviská pre kamióny a motely popri cestách kapacitne nestačia pre také množstvo vodičov, ktoré v najväčšej západoeurópskej krajine trávia každú noc. Keby sme boli na Slovensku, dalo by sa takmer s istotou povedať, že nejaký miestny papaláš otvoril sieť hotelov pri cestách a politickí priatelia mu chcú pomôcť s „podnikaním“. V Nemecku to však nie je pravdepodobné a krajina si asi ani nechce pokutami vylepšiť štátny rozpočet.

Vyzerá to iba na obyčajnú buzeráciu firiem a vodičov z východnej Európy. Ostáva len dúfať, že orgány EÚ sa rýchlo prebudia a zavedú jednotné podmienky pre dopravu v celej Európe. Európska komisia totiž už začína riešiť vyplácanie povinnej minimálnej mzdy v Nemecku, Francúzsku a ďalších krajinách.

Foto: Pixabay

(bre)