Nemecku dochádza trpezlivosť s Tureckom

Nemecku dochádza trpezlivosť s Tureckom

Berlín vyhlásil, že stráca s Ankarou trpezlivosť a nalieha na Turecko, aby prepustilo zadržaných Nemcov obvinených z terorizmu, a vrátilo sa späť k európskym hodnotám”. V opačnom prípade bude čeliť poklesu v investíciach, obmedzeniam v cestovnom ruchu a obmedzeniu finančnej pomoci z Európskej únie.

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel prisľúbil 20. júla významnú zmenu nemeckej politiky voči Turecku a pohrozil, že Berlín zostrí už aj tak dosť napäté vzťahy medzi oboma členskými štátmi v Severoatlantickej aliancii

“Nemôžeme pokračovať rovnako ako predtým,” uviedol minister Gabriel v tlačovej správe ministerstva zahraničných vecí. “Musíme byť ešte jasnejší ako predtým, aby predstavitelia v Ankare pochopili, že ich politika nebude bez následkov.”

Najnovší problém vyvolalo zatknutie nemeckého aktivistu za ľudské práva Petra Steudtnera, ktorý bol obvinený tureckými orgánmi z podpory teroristickej organizácie. Gabriel požiadal o jeho okamžité prepustenie, keď uviedol, že Steudtner bol pozvaný, aby vystúpil na miestnom seminári o ľudských právach a nemal žiadne kontakty medzi tureckou opozíciou. Pripomenul aj prípady ďalších občanov Nemecka, vrátane reportéra denníka Die Welt, Deniza Yucela, ktorý bol obvinený z údajných vzťahov s teroristickými skupinami. Pri tejto príležitosti minister zahraničných vecí varoval turistov plánujúcich návštevu Turecka.

Podľa šéfe nemeckej diplomacie prípady Steudtnera a Yucela sú jasným príkladom “že nemeckí občania, už nie sú v bezpečí pred svojvoľnými zatknutiami v Turecku”.

“Nemáme inú možnosť – nakoľko sme zodpovední za bezpečnosť našich občanov – než prispôsobiť  naše bezpečnostné rady ohľadom cestovania do  Turecka a oboznámiť Nemcov s tým, čo sa s nimi môže stať, keď tam budú cestovať”.

Nemecký minister dodal, že doteraz Berlín preukazoval trpezlivosť, ale týmto “bola dosiahnutá ďalšia etapa eskalácie”. Turecko obvinil z “odchýlenia sa od základov európskych hodnôt”, a zároveň prisľúbil ekonomické odvetné opatrenia.

“Nevidím možnosť, že vláda bude vedieť zaručiť firemné investície v Turecku, keď vidíme svojvoľnú, politicky motivovanú konfiškáciu majetku a svojvoľné deportácie z politických dôvodov,” zdôraznil politik. Berlín bude podľa jeho vyjadrenia kontaktovať svojich európskych partnerov, aby “v nadchádzajúcich dňoch a týždňochdiskutovali o možných obmedzeniach finančnej pomoci EÚ pre Turecko.

Podľa agentúry Reuters citujúcej informácie z Medzinárodného menového fondu (IMF) bolo v roku 2016 Nemecko pre Turecko najvýznamnejším vývozným miestom a zároveň druhým najväčším zdrojom tureckého dovozu v hodnote 21,5 miliardy dolárov. Združenie nemeckých obchodných komôr (DIHK) priznalo, že súčasný vývoj v Turecku bude mať dopad na podnikanie v štáte.

Ak chce Ankara zabrániť  odvetným opatreniam, bude sa podľa ministra musieť zapojiť do “slušného dialógu” a poskytnúť konzulárny prístup aj “rýchle a spravodlivé súdne procesy” pre Steudtnera, Yucela a ďalších Nemcov, ktorí čelia politickým obvineniam. “Očakávame, že sa Turecko vráti k európskym hodnotám, bude rešpektovať slobodu prejavu, slobodu tlače a slobodu umenia,” uzatvoril Gabriel.

Foto zdroj: http://azertag.az/de/xeber/Vizekanzler_Sigmar_Gabriel_Deutschland_und_Aserbaidschan_unterhalten_intensive_Beziehungen-873874

(tom)