Nemecký komisár: Európska armáda je nezvratná

Nemecký komisár: Európska armáda je nezvratná

Nemecký parlamentárny komisár pre ozbrojené sily Hans-Peter Bartels obnovil výzvy na vytvorenie spoločnej armády Európskej únie v súvislosti s obavami týkajúcimi sa spoľahlivosti vojenského paktu NATO so zreteľom na dezorganizáciu a fragmentáciu národných obranných štruktúr.

Pri tejto príležitosti Bartels vyzval štátov európskeho bloku, aby sa zjednotili v rámci jednej spoločnej ozbrojenej sily.

“V súčasnosti sme zbytočne neorganizovaní, technicky roztrieštení s duplicitnými štruktúrami,” citoval Bartelsa britský denník Telegraph. “Nechceme už ísť samostatnou národnou cestou. Ani v Nemecku, ani v Holandsku, alebo v Českej republike či v Taliansku. Bude tu fungovať európska armáda,” dodal politik.

Ako pripomína spravodajský portál RT, Nemecko od roku 2013 dohliada nad snahami o užšiu integráciu EÚ v oblasti obrany konceptom národného rámca, prostredníctvom ktorého Berlín plánuje zdieľať svoje vojenské jednotky a kapacity v spolupráci s inými európskymi štátmi. Národné noviny k tejto téme pripomínajú, že dve holandské brigády už boli zaradené do divízie nemeckého Bundeswehru – jedna funguje pod názvom Sily rýchlej reakcie a druhá bola integrovaná do prvej obrnenej divízie nemeckej armády. Ich príklad by mali nasledovať aj česká a rumunská armáda. Blžšie k tejto téme sme písali tu: https://narodnenoviny.sk/bundeswehr-tajne-buduje-spolocnu-europsku-armadu-2/

Európska únia tiež v marci 2017 oznámila otvorenie spoločného vojenského veliteľstva, avšak jeho pôsobnosť sa vzťahuje iba na výcvikové misie v Mali, Somálsku a Stredoafrickej republike. Ministerka zahraničných vecí EÚ Federica Mogheriniová v tejto súvislosti uviedla, že spoločné vojenské veliteľstvo nie je európskou armádou a že NATO zostane organizáciou, ktorá sa bude starať o obranu a bezpečnosť Európy.

V máji sa Mogherinová vyslovila za to, aby Únia asistovala v snahách jej členských štátov ohľadne ich spoločného investovania do európskej obrany. Európska komisia odhalila začiatkom júna svoj plán na vytvorenie bezpečnostnej a obrannej únie v rámci EÚ. Tá by mala disponovať vlastným rozpočtom na obranu a jej zámerom by malo byť riešenie rastúcich hrozieb, ktorým Európa v súčasnosti čelí. Niektorí členovia Európskeho parlamentu však tvrdia, že obranná únia bude len kopírovať NATO. Bližšie v článku tu: https://narodnenoviny.sk/rozkol-v-eu-ohladne-europskej-obrannej-unie/

Národné noviny sa domievajú, že jednou z hlavných hrozieb, ktorým Európa momentálne čelí z bezpečnostného hľadiska je to, že je vťahovaná do geopolitických hier Severoatlantickej aliancie, ktorá svojimi súčasnými krokmi podnecuje napätie a narúša nielen európsku, ale aj svetovú bezpečnosť.

Foto zdroj:http://seanlinnane.blogspot.hu/2016/10/rangers-vs-special-forces-hostage-rescue.html

(tom)