Nemecký prezident: Prekonať odcudzenie a nájsť spoločné puto medzi Nemeckom a Ruskom

Nemecký prezident: Prekonať odcudzenie a nájsť spoločné puto medzi Nemeckom a Ruskom

Na návštevu Ruskej federácie pricestoval nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier, ktorý sa 25. októbra stretol v Moskve so svojím ruským náprotivkom. Pri tejto príležitosti pripomenul historické väzby medzi oboma národmi. Nemecký politik zároveň uviedol, že zlepšenie  rusko-nemeckých vzťahov je jeho osobným záväzkom.

“Je dôležité, aby sme ako prezidenti využili túto príležitosť a pokračovali v dialógu v snahe zlepšiť naše bilaterálne vzťahy, ktorých podoba nikoho z nás neteší,” povedal spolkový prezident pred rokovaním so šéfom Kremľa.

“Rusko a Nemecko sú spojené viac ako tisícročnou kolektívnou históriou,” skonštatoval Steinmeier po rozhovoroch s ruským prezidentom Vladmimírom Putinom. V tejto súvislosti povedal, že históriu nemožno vnímať čierno-bielo, a preto považuje za veľmi dôležité nadviazať dialóg s Moskvou. Vyjadril tiež svoje odhodlanie “osobne prispieť” k tomuto procesu.

“Spoločne žijeme v Európe a je našou povinnosťou, aby sa naši občania aj napriek existujúcim nezhodám neustále usilovali o spoločné puto. Tieto vzťahy sú príliš dôležité, aby sme ich ponechali bez možnosti dialógu,” povedal nemecký hosť s tým, že Berlín aj Moskva musia prekonať odcudzenie, ktoré medzi oboma štátmi v posledných rokoch vzniklo.

“Obe strany sa musia snažiť nájsť dlhodobé riešenia existujúcich kríz,” zdôraznil nemecký prezident.

Frank-Walter Steinmeier sa domnieva, že súčasní politici vo vedení oboch štátov nemôžu vymazať minulosť, a preto vyzval vlády a obyvateľov oboch krajín, aby medzi sebou obnovili vzájomnú dôveru a “našli cestu von z negatívnej špirály”.

Ruský prezident privítal, že po dlhých siedmych rokoch do jeho krajiny zavítala hlava Spolkovej republiky Nemecko. Zároveň vyjadril nádej, že táto návšteva prispeje k rozvoju dvojstranných vzťahov a pomôže posilniť vzťahy medzi oboma vládami.

Politici sa počas rozhovorov venovali aj konfliktu na Ukrajine, situácii v Sýrii a napätiu na Kórejskom polostrove.

“Zhodli sme sa, že napriek známym problémom nie sú rusko-nemecké vzťahy pozastavené a sme pripravení spolupracovať na ich ďalšom rozvoji,” povedal po stretnutí s nemeckým prezidentom Vladimír Putin.

Foto zdroj: http://www.ilfogliettone.it/steinmeier-putin-un-mese-nomina-schroeder-rosneft/

(tom)