Neo-konzervatívna agenda

Neo-konzervatívna agenda

Násilná politika Západu doma aj v zahraničí je podľa britskej mimovládnej organizácie Cage jedným z hlavných faktorov, ktorý mal za následok westminsterský útok, ktorý sa nedávno uskutočnil v Londýne. Britské úrady však podľa Cage túto spojitosť nepripúšťajú. Štyria ľudia boli zabití a 50 osôb zranených, keď britský občan Chálid Masúd 15. marca v Londýne uskutočnil teroristický útok. Masúd najprv požičaným autom na moste Westminster Bridge zrazil niekoľko ľudí a následne pred budovou britského parlamentu dobodal policajta.

Ľudskoprávna organizácia Cage, ktorá skúma vplyv opatrení prijatých v rámci vojny proti teroru, varovala, že napriek tomu, že útok sa dáva do súvisu s násilnou ideológiou, pozornosť sa nesústredí na pôvod tejto ideológie. Organizácia vo svojom vyhlásení trvá na tom, že násilné myšlienky, ktoré boli motívom k smrtiacemu útoku, majú svoj pôvod okrem iného v nedostatku obrannej a bezpečnostnej politiky Veľkej Británie.

„Musíme priznať, že globálna ,Vojna proti teroru‘ rozpútala nekonečný cyklus násilia a vraždenia. Ak nenájdme konštruktívny spôsob, ako to celé ukončiť, tak táto situácia bude mať trvalé pokračovanie,“ uviedla Cage vo svojom vyhlásení. „Musíme mať tiež odvahu pripustiť, že westminsterký incident a podobné udalosti majú svôj pôvod vo vojnou zmietaných oblastiach. Je potrebné dodať, že okolnosti, ktoré viedli k týmto vojnám môžu byť súčasťou celého problému,“ dodáva Cage.

Mimovládna organizácia tiež varovala, že úlohu v týchto útokoch zohráva aj domáca politika Británie, týkajúca sa moslimov: „Vzťah medzi vojnami v zahraničí a dôsledkami na domácej pôde však západné vlády popierajú. Pri každom podobnom incidente sa následne plytkým a naivným spôsobom vyjadrujú tzv. protiteroristickí experti, ktorý zvyčajne pracujú pre organizácie financované provojnovou lobby alebo vlády.“ Cage argumentuje, že títo experti „namiesto riešienia skutočných príčin násilia len slúžia neo-konzervatívnej agende.“

 

Foto zdroj:http://www.hindustantimes.com/world-news/five-dead-around-40-injured-in-uk-parliament-terrorist-attack/story-dEz8N5PXQbOCiZGF9Kd8yH.html

(tom)