Nespravodlivosť globálneho finančného systému témou samitu BRICS

Nespravodlivosť globálneho finančného systému témou samitu BRICS

Ruská federácia chce podporovať hospodársku spoluprácu v rámci formátu štátov BRICS. Podľa ruského prezidenta Vladimíra Putina dosiahla aliancie pätčlenného bloku počas svojho trvania viacero praktických úspechov.

Zoskupenie štátov pod označením BRICS je hospodárskym združením piatich ekonomicky sa rozvíjajúcich krajín, ktoré založili Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Johannesburg sa k združeniu pripojil v roku 2011.

V otvorenom liste uverejnenom pred otvorením 9. samitu BRICS, ktorý sa uskutočnil 4. a 5. septembra v čínskom meste Sia-men, vyjadril Putin presvedčenie, že štáty tohto zoskupenia budú naďalej bojovať proti protekcionizmu a novým prekážkam globálneho obchodu.

Oceňujeme konsenzus krajín BRICS v tejto otázke, čo nám umožňuje dôslednejšie presadzovať základy otvoreného, rovnocenného a vzájomne prospešného multilaterálneho obchodného systému s cieľom posilniť úlohu Svetovej obchodnej organizácie (WTO), ako kľúčového regulátora v oblasti medzinárodného obchodu,” napísal šéf Kremľa.

Dodal, že Moskva zdieľa obavy štátov BRICS ohľadne “nespravodlivosti globálnej finančnej a ekonomickej architektúry, ktorá nevenuje náležitý ohľad na rastúcu váhu rozvíjajúcich sa ekonomík”. Pri tejto príležitosti vyzdvihol spustenie Novej rozvojovej banky (NDB), ktorá v štátoch BRICS schválila sedem investičných projektov v hodnote 1,5 miliardy dolárov.

V tomto rok by banka mala odsúhlasiť aj druhý balík investičných zámerov v hodnote 2,5 až 3 miliárd dolárov. Podľa Putin budú uvedené projekty podporovať nielen ekonomiky skupiny BRICS, ale napomôžu aj k vzájomnej integrácii medzi štátmi zoskupenia.

Päť štátov zoskúpenia sa zároveň dohodlo, že spoločne vytvoria dlhopisový fond. Podľa riaditeľa ruského štátneho investičného fondu (RDIF) Kirila Dmitrieva sa na stretnutí diskutovalo aj o možnosti vytvoriť spoločnú virtuálnu menu. Tá by podľa neho mala slúžiť ako vzájomný zúčtovací mechanizmus.

Foto zdroj: http://defenceupdate.in/goa-getting-ready-host-brics-summit-october/

(tom)