Nevieme kto otrávil Skripaľa. Londýn musí svoje tvrdenia dokázať, priznal predstaviteľ nemeckej vlády

Spojené kráľovstvo ešte musí dokázať, že z otravy Sergeja Skripaľa je vinné Rusko. Nedávne odhalenia britského laboratória v Porton Down nepreukázali v tejto kauze ruskú stopu, čím podľa predstaviteľa nemeckej vlády rastie tlak na britskú vládu.

Gernot Erler, ktorý je koordinátorom nemeckej vlády v otázkach Ruska, uviedol, že Londýn musí zverejniť ďalšie dôkazy, ktoré by preukázali predchádzajúce tvrdenia britskej vlády o zodpovednosti Ruska za incident.

„Je to v rozpore s tým, čo sme predtým počuli od britských politikov a určite to zvýši tlak na Britániu, aby ukázala ďalší dôkaz, že stopy vedú k Rusku,“ povedal Erler pre nemeckú televíziu ARD.

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson najprv povedal, že vedci v Porton Down boli ohľadne určenia Ruska za vinníka kategorickí. Po najnovších testoch, ktoré títo experti zverejnili, ministerstvo zahraničných vecí zmazalo svoj príspevok na Twitteri, ktorý o tejto kategorickosti hovoril.

Erler na otázku, kto stál za otravou Skripaľa a jeho dcéry, ku ktorej došlo v britskom meste Salisbury 4. marca, odpovedal, že nevie.

Erler je druhým významným nemecký politikom, ktorý kritizoval prístup Spojeného kráľovstva v tomto prípade. Premiér najľudnatejšieho spolkového štátu v Nemecku kritizoval Spojené kráľovstvo za jeho obvinenia voči Rusku. Vo svojom príspevku na sociálnej sieti napísal, že Londýn by mal poskytnúť „spoľahlivé dôkazy“ o svojich tvrdeniach. Armin Laschet je podpredsedom Kresťansko-demokratickej únie (CDU) Angely Merkelovej.

„Ak chcete nútiť takmer všetky krajiny NATO k prejavom solidarity, nemali by ste poskytnúť dôkazy?,“ opýtal sa nemecký politik. Bližšie v článku Národných Novín tu.

(tom)

Foto zdroj: https://www.rt.com/news/423315-german-official-uk-skripal-russia/