Nezamestnaným sa za prácou cestovať nechce

Nezamestnaným sa za prácou cestovať nechce

Pracovná mobilita Slovákov už tretí rok neustále klesá. Za prácou sa im veľmi cestovať nechce. Ako potvrdil prieskum agentúry AKO, skôr chcú za ňou ísť sú muži ako ženy.

Podobný vývoj je aj v sťahovaní sa za prácou. Cestovať za ňou je ochotných 56,7 percent z 300 opýtaných a presťahovať sa kvôli nej len 23 percent. Ľudia sú ochotní stráviť dochádzaním maximálne hodinu denne a minúť na cestu mesačne najviac 50 eur. To, že ženy sú fixovanejšie na svoje bydlisko, je dlhodobý trend a išli by len do takého regiónu, kde by zarobili podstatne viac.

Štatistiky potvrdzujú aj to, že čím vyšší vek, tým menšia ochota cestovať za prácou. Ľudia, ktorí sú ochotní sa presťahovať, uprednostňujú zahraničie. Ak už by mali opustiť svoj domov, chcú ísť pracovať tam, kde zarobia podstatne viac, než v regióne, odkiaľ pochádzajú.

Výsledkom je, že firmy na západnom Slovensku a Považí už majú problém, získať si pracovnú silu na Slovensku. Problém s mobilitou pracovnej sily chce riešiť aj vláda, a to jednorazovým príspevkom štyritisíc eur pre jedného, v prípade manželov by šlo o šesťtisíc eur. Ak by to motivovalo ľudí, tak najmä mladých, čím by sa niektoré regióny ešte viac vyľudnili.

(iri)

Foto zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=RfbYnKXpP1U