Niektoré členské štáty EÚ nechcú poskytnúť peniaze Turecku na riešenie migračnej otázky

Európska únia prisľúbila poskytnúť Turecku ďalších 6 miliárd eur, aby Ankara zabezpečila svoje hranice s euroblokom pred prílivom migrantov. Dohoda však môže skolabovať, keďže niektoré krajiny EÚ nie sú údajne ochotné schváliť druhú tranžu finančnej pomoci.

Nemecký týždenník Der Spiegel s odvolaním sa na interné dokumenty EÚ informoval, že viaceré členské štáty Európskej únie – vrátane Nemecka – odmietajú ďalšie platby Turecku v rámci dohody o utečencoch, ktorú v marci roku 2016 podpísala Ankara s Bruselom.

Počas spoločných stretnutí štátov eurobloku napríklad zástupca Nemecka 28. júna 2017 uviedol, že rozhodnutie o presune druhej tranže peňazí by sa malo uskutočniť až po implementácii spoločných projektov EÚ a Turecka.

Spornou je hlavne otázka, z akých zdrojov by čiastka 6 miliárd eur mala pochádzať.

Prvú tranžu vo výške 3 miliárd eur vyplatila z jednej tretiny EÚ a na dve zvyšné tretiny sa poskladali členské štáty v závislosti od ich veľkosti a ekonomickej sily. Nemecko poskytlo takmer pol miliardy eur. Európska komisia požaduje, aby sa na druhú tranžu použil rovnaký vzorec. Mnohé krajiny s tým však nesúhlasia.

Nemecko, Francúzsko, Rakúsko, Švédsko, Dánsko a Fínsko v spoločnom liste adresovanom Európskej komisii žiadali, aby zostávajúce 3 miliardy boli vyplatené v plnej výške z rozpočtu EÚ, s čím predseda Eurokomisie Jean-Claude Juncker nesúhlasí.

(tom)

Foto zdroj: https://www.hawarnews.com/en/haber/eu-condemns-turkey-stand-in-solidarity-with-cyprus-greece-h140.html