Nitra: Po eufórii prichádza strach

Nitra: Po eufórii prichádza strach

Rozhodnutie britskej automobilky Jaguar Land Rover postaviť svoj nový závod v Nitre najprv sprevádzala vlna nadšenia. Ako sa však blíži termín spustenia výroby, vládnu v meste iné pocity – najmä strach a obavy. Inak to nie je ani v ďalších našich mestách, kam prichádzajú veľkí investori.

V Nitre sa pôvodne tešili, že veľká investícia prinesie mestu množstvo peňazí na rozvoj kultúry či športu. Namiesto toho dostali zahustenie dopravy a nárast množstva dopravnej techniky na cestách. Obrovský nárast dopravy mesto ešte len čaká, keď automobilka spustí výrobu. Denne to môžu byť stovky kamiónov s komponentmi od dodávateľov. Najväčšie problémy však zavládnu s príchodom nových zamestnancov. Slovensko prepisuje historické tabuľky, nezamestnanosť je na minime. Firmy zúfalo hľadajú nových zamestnancov a často sú nútené dovážať ich zo zahraničia. Ukrajina je v súčasnosti mimo hry, takže zahraniční robotníci k nám mieria najmä z Rumunska, Bulharska či Srbska. V mestách a dedinách, kde už sú títo temperamentní južania ubytovaní, sa objavujú prvé problémy. V Senci sa začína šuškať o náraste kriminality.

S dovozom zahraničných pracovných síl sa totiž objavil ďalší problém – katastrofálny nedostatok ubytovacích kapacít. Napríklad v Senci na ubytovne prerábajú všetky staré administratívne budovy i podnikové chaty pri obľúbených jazerách. Namiesto rekreantov ovládli rekreačnú oblasť zahraniční robotníci. A inak to nebude ani v Nitre. „Máme rokovania s predstaviteľmi investora Jaguar Land Rover a mapujeme všetky možnosti ubytovania. Momentálne môžeme ponúknuť okolo 40 miest,“ priznáva primátor Jozef Dvonč. To je skutočne len zlomok z toho, čo budú ľudia zamestnaní v automobilke potrebovať.

Mestu reálne hrozí, že na jeho území budú vznikať ostrovy, kde budú žiť ľudia bez spoločenských väzieb na Nitru. Môžu tak vzniknúť nebezpečné miesta, kde bude treba riešiť kritické situácie. Riešením by zrejme nebola ani megaubytovňa pre tisíc ľudí, pretože pracovníci tu budú len chodiť za prácou a nebudú mať k mestu žiaden vzťah. Neostáva teda nič iné, len zvyknúť si, že Slovensko je už tiež krajinou, ktorá musí pracovné sily dovážať. To neznamená, že aj budeme chcieť a vedieť so zahraničnými robotníkmi žiť…

Foto zdroj: http://www.vsprace.sk/vysoke-skoly-v-nitre-velke-porovnanie

(bre)