Nová stratégia USA sa zameriava proti Rusku a Číne napriek tomu, že obe krajiny nepredstavujú hrozbu

Spojené štáty odhalili svoju novú obrannú stratégiu, ktorá má slúžiť na vytvorenie protiváhy narastajúceho vplyvu Ruska a Číny. Americký minister obrany James Mattis v tejto súvislosti vyhlásil, že Moskva spolu s Pekingom chcú uplatňovať autoritatívny model vlády pre iné štáty.

Tvrdí tiež, že Moskva má za cieľ rozbiť NATO a zmeniť bezpečnostnú povahu Európy a Stredného východu vo svoj prospech, zatiaľ čo Čína používa dravý charakter svojej ekonomiky na zastrašovanie vlastných susedov.

Bývalý spravodajský dôstojník americkej CIA – Philip Giraldi v rozhovore pre spravodajský portál Sputnik uviedol, že podobné obavy vychádzajú z falošného predpokladu o schopnostiach oboch krajín. Upozornil, že rozvinutie uvedenej stratégie v obave pred údajnými hrozbami zo strany Ruska a Číny nie je podložené hodnovernými dôkazmi.

„Existuje nulový dôkaz o tom, že by Rusko a Čína ohrozovali Spojené štáty alebo prinajmenšom rozmýšľali podobným spôsobom,“ povedal Giraldi. Varoval tiež pred tým, že nesprávny odhad uvedenej situácie môže vyústiť do vojenského zbrojenia.

„Ak sa aktívne pripravujete na vojnu, pravdepodobne v nej skončíte vďaka nesprávnemu výpočtu alebo nešťastnej náhode, alebo len preto, že máte všade navôkol všetky tie pekné zbrane,“ domnieva sa bývalý príslušník CIA.

Podľa jeho názoru, príkladom ďalšieho neúspechu bolo spoliehanie sa Spojených štátov na vojenské aliancie, ktorých cieľom bola invázia do iných štátov.

„Koalície boli odskúšané v Afganistane, Iraku a Sýrii, ale nefungovali, pretože neexistuje žiadna komplexná stratégia na zlepšenie tamojšej situácie,“ vyhlásil Giraldi s tým, že Američania potom nevedia odhadnúť, kedy je čas na odchod ich armády z oblasti.

Ako dodal, najvážnejší problém však predstavuje to, že v rámci novej doktríny sú USA pripravené využiť svoje jadrové zbrane aj v tých situáciach, keď druhá strana týmto arzenálom nedisponuje.

Temný štát v rámci americkej administratívy sa v tomto prípade opäť dostal k svojmu slovu…

Foto zdroj: https://sputniknews.com/analysis/201801201060904170-usa-russia-china-strategy-evidence/

(tom)