Nové dno vzťahov medzi Ankarou a Berlínom

Diplomatické vzťahy medzi Berlínom a Ankarou dosiahli ešte nižšiu úroveň po tom, čo Turecko odmietlo umožniť nemeckým zákonodarcom prístup k nemeckým zamestnancom, ktorí pracujú na strategicky dôležitej leteckej základni Incirlik na juhozápade Turecka.

Nemecko aj Turecko sú členmi Severoatlantickej aliancie, avšak vzťahy medzi oboma krajinami boli v posledných mesiacoch narušené sériou viacerých nedorozumení. V neposlednom rade išlo o otázky slobody médií a ľudských práv.

Najnovšie trecie plochy sa týkajú strategicky dôležitej leteckej základne Incirlik, ktorú využívajú aj ďalší členovia NATO. Nemecko, Spojené štáty a Veľká Británia z nej uskutočňujú svoje operácie na Blízkom východe. Berlín má na Incirliku približne 250 svojich vojakov, väčšina z nich však plní len podporné úlohy.

Rozdiely medzi Berlínom a Ankarou sú najmä ohľadne požiadaviek nemeckých poslancov. Tí žiadajú prístup k svojim zamestnancom na leteckej základni, avšak Turecko im túto možnosť už druhýkrát odoprelo. Predseda obranného výboru Bundestagu Wolfgang Hellmich uviedol, že vládou v Ankare sa  Nemecko nenechá vydierať.

Napäté vzťahy súvisia aj s požiadavkou Nemecka, aby Turecko prepustilo z väzby na slobodu nemecko-tureckého novinára Deniza Yücela. Spravodajcu denníka Die Welt obviňujú turecké orgány z teroristickej propagandy a poburovania. Novinár je jedným zo šiestich nemeckých občanov zadržaných po neúspešnom prevrate, ktorý sa v Turecku uskutočnil v júli 2016.

V septembri 2016 titulná strana  nemeckého časopisu Der Spiegel zverejnila obrázok tureckého prezidenta. Recep Tayyip Erdogan je na ňom zobrazený so slnečnými okuliarmi, ktoré odrážajú dve minarety ako rakety vychádzajúce z mešity. Článok ho zároveň označuje ako “diktátora”.

Pred rokom spôsobil diplomatickú roztržku nemecký satirik Jan Böhmermann, ktorý mal zosmiešňujúcou básňou uraziť tureckého prezidenta. Vo svojej relácii v nemeckej verejnoprávnej televízii ZDF predniesol báseň, v ktorej Erdogana obvinil zo sledovania detskej pornografie a súlože so zvieratami. Erdogan žiadal, aby Nemecko satirika stíhalo, avšak tamojšia prokuratúra vyšetrovanie zastavila. Odvolala sa pritom na nedostatok dôkazov.

Foto zdroj: https://sputniknews.com/politics/201601211033511006-erdogan-converting-turkey-into-police-state/

(tom)